jojobet

perabet

casibom

sekabet

PKK/PYD-YPG ve DEAŞ Terör Örgütlerinin İlişkileri

31 Ocak 2018, 02:30

Terör örgütleri PKK/PYD-YPG ile DEAŞ arasında yaşanan çatışmaların ertesinde karşılıklı çıkar ilişkisi kurulduğu gözlenmiş ve söz konusu ilişkiye dair bazı hususlar açık kaynaklara yansımıştır.

PKK/PYD-YPG ile DEAŞ terör örgütleri arasındaki ilişkiye dair en somut örnek; PKK/PYD-YPG’nin Rakka şehrini ele geçirmesi sırasında DEAŞ terör örgütü ile yaptığı anlaşma gereği DAEŞ mensuplarının kentten otobüslerle çıkarılmasına ait görüntülerin ortaya çıkmasıdır. DEAŞ terör örgütünün 15 Ocak 2014’te işgal ettiği sözde başkenti Rakka; ABD ile Uluslararası Koalisyonun yoğun silah, kara ve hava destekleri sayesinde PKK/PYD-YPG tarafından 17 Ekim 2017 tarihinde ele geçirilmiştir. Rakka’nın ele geçirilmesi sürecinde; PKK/PYD-YPG ve DEAŞ arasında yapılan anlaşma sonucunda; Rakka’da bulunan DEAŞ mensupları ABD ve Uluslararası Koalisyonun bilgisi dâhilinde otobüslerle Rakka’dan güvenli bir şekilde çıkarılmış Markada, El Suvar ve Deyr ez Zor bölgelerine intikalleri sağlanmıştır. Söz konusu anlaşma ve intikallere dair haberler BBC muhabirleri Quentin Sommerville ve Riam Dalat tarafından yapılmıştır.

 

 

Rakka’da PKK/PYD-YPG ve DEAŞ arasında yapılan anlaşma ABD ve Uluslararası Koalisyon yetkililerince de kabul edilmiştir. Pentagon sözcülerinden Eric Pahon anlaşmanın tamamen sivilleri koruma amaçlı olduğunu iddia ederek “Ortaklarımızla her zaman tam mutabık olmayabiliriz ama onların kendi sorunlarına çözüm bulmasına saygı duyuyoruz” demiştir. Bununla birlikte Uluslararası Koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon da twitter hesabından anlaşmanın bir “sır” olmadığını ifade etmiştir.

PKK/PYD-YPG’nin daha sonra Deyr ez-Zor istikametinde işgal girişimlerine başlamasıyla DEAŞ terör örgütünün pek çok stratejik noktayı kurşun atmadan PKK/PYD-YPG’ye bırakması bu doğrultuda dikkat çekici görülmektedir.

PKK/PYD-YPG’nin Deyr ez-Zor kentinin doğusuna yönelik saldırısı sırasında; DEAŞ ile yeniden bir anlaşmaya varmıştır. Qasioun Haber Ajansı tarafından metninin de yayınlandığı anlaşma PKK/PYD-YPG ile DAEŞ arasında ateşkes ilan edildiğini ortaya çıkarmıştır. Yapılan ateşkes ile birlikte PKK/PYD-YPG; DEAŞ sahalarına yönelik saldırılarını kesmiş DEAŞ mensuplarının bölgeyi boşaltarak Suriye’nin doğusuna hareket etmelerinin ertesinde Deyr ez-Zor şehrinin doğu bölümünü işgal etmiştir.

 

 

 

Suriye’de PKK/PYD-YPG’nin işgaline olanak vermesinin haricinde; DEAŞ ile Türkiye düşmanlığı üzerinden de pek çok pazarlık yapılmaktadır. Hali hazırda PKK/PYD-YPG’nin Rakka ve Deyr ez-Zor’daki sözde hapishanelerinde bulunan pek çok DEAŞ mensubu terörist Türkiye’ye karşı eylem yapmaları karşılığında bu sözde hapishanelerden salıverilmektedir. DEAŞ mensupları Türkiye’ye karşı aktif bir eylem içerisinde yer almasalar dahi Türkiye’nin askeri unsurlarının da bulunduğu İdlib ve Fırat Kalkanı Harekât bölgesine muhtelif yollarla sızarak Türkiye’ye yönelik tehdit oluşturmaktadırlar. Bunun yanı sıra PKK/PYD-YPG terör örgütü tarafından söz konusu şahıslar; uluslararası kamuoyunda Türkiye’yi DEAŞ ile sözde yan yana gösterme çabalarına dönük kara propaganda çalışmalarında kullanılmaktadırlar.

 

 

PKK/PYD-YPG; işgal ettiği bölgelerde etnik temizlik yapmak, bölgenin demografik yapısını değiştirmek maksadıyla özellikle Arap ve Türkmen nüfusu göçe zorlamaktadır. PKK/PYD-YPG terör örgütü; kendi sözde hapishanelerinde barındırmak istemediği DEAŞ terör örgütü mensuplarını da göçe zorladığı nüfusun arasına karıştırarak Türkiye’ye göndermektedir. Ayrıca, terör örgütünün DEAŞ mensubu olduğu bilinen grupları Türkiye-Suriye sınırındaki kaçak girişler (tüneller) vasıtasıyla Türkiye’ye sevk etmektedir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER