RUSEN Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz, Dubai’de F-35 ve Rus Checkmate savaş uçağının sunumuna katıldı

26 Kasım 2021, 11:05

Rusya’dan Türkiye’ye şartsız görüşelim teklifi: Uçak için açık çek

Ankara Rusya Araştırmaları Enstitüsü Başkanı ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Salih Yılmaz, Dubai Airshow’de görüştüğü Rusya devlet savunma sanayi şirketi Rostec’in Türkiye ile uçak ihtiyacı konusunda hiçbir şart olmadan görüşebilecekleri mesajını verdiğini aktardı.

Prof. Dr. Salih Yılmaz, 14-18 Kasım’da Dubai Airshow 2021’e Rostec’in davetlisi olarak katıldı. Yılmaz, Rus savunma firmalarının yoğun ilgi gösterdiği fuar kapsamındaki temas ve değerlendirmelerini anlattı.

Fuar temasları kapsamında Rusya devlet savunma sanayi şirketi Rostec ve insansız hava araçlarının tasarımını ve üretimini yapan Kronştadt yetkilileri ile görüştüğünü belirten Yılmaz, Rusya’nın Türkiye ile askeri sanayi alanında işbirliğine önem verdiğini kaydetti.

TEKNOLOJİ TRANSFERİ DÂHİL ŞARTSIZ GÖRÜŞEBİLİRİZ

Checkmate sunumu sonrası basın toplantısında Türkiye’nin S-400 alımı nedeniyle F-35 programından çıkarıldığını bu nedenle kendi milli uçağını yapmak için alternatifler aradığını belirterek UAC Başkanı Yuri Slusar’a teknoloji transferi dâhil Türkiye ile işbirliği yapmaya hazır olup olmadıklarını sorduğunu ile getiren Yılmaz, UAC Başkanı Yuri Slusar’ın Türkiye dâhil her ülke ile işbirliğine hazır olduklarını dile getirdiğini ve uçağı her ülkenin talep ve isteklerine göre şekillendirebileceklerini, Türkiye isterse her türlü işbirliğine açık olduklarını basın toplantısında duyurduğunu söyledi.

Dubai’de, Checkmate beşinci nesil avcı uçağını tanıtan Rostec Uluslararası İşbirliği ve Bölgesel Politika Direktörü Viktor Kladov ile görüşme imkânı bulduğunu belirten Yılmaz, “Viktor Kladov ile görüşmemizde Rusya’nın Türkiye’ye S-400’lerin satışında teknoloji transferini kabul ettiğini ifade ederek uçak konusunda da hiçbir şart olmadan Türkiye ile görüşebileceklerini söyledi. Hatta Türkiye’nin kendi milli savaş uçağı üretiminde ihtiyaçlarını belirleyerek Rusya’dan talepte bulunması halinde teknoloji dâhil ilgili ihtiyaçları karşılamaya yardımcı olmak istediklerini özellikle belirtti” dedi.

TÜRK MALI ÜRETİM HALİNDE SORUN OLMAZ

Rus savunma şirketlerinin, Rusya’nın silah sanayisinde ABD’yi rakip olarak görmediğini ve rekabet şartlarına da uygun davranmayarak kendilerinin pazarlarını engellemeye çalıştıklarına inandığını belirten Yılmaz, “Kladov, ABD’nin Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi yaptırım tehdidiyle Rus silahlarından vazgeçirmeye çalıştığını bildikleri için yeni dönemde teknoloji transferi çerçevesinde işbirliğine önem verdiklerini anlattı. Rus silahlarının daha ucuz ve operasyonel olması nedeniyle ilgi çektiğini düşünüyorlar.

Kalaşnikof başta olmak üzere lisans alarak Türkiye’de Rus silahlarını üretmesinin seçenek olabileceğini değerlendiriyorlar. Türkiye ile her alanda savunma işbirliği imkânlarından bahsedildiğini işittiğimi söyleyebilirim. Benim anladığım Rusya tarafı müzakerelere açık ancak Türkiye’nin NATO ülkesi olması nedeniyle işbirliği biraz zaman alabilir. Fakat teknoloji transferi ile Türk malı üretim olursa sorun olmayacaktır” diye konuştu.

İHA KONUSUNDA GECİKTİK DİYORLAR

Türk İHA/SİHA sistemleri konusunda da fikirlerini aldığını belirten Yılmaz, “Kladov’a göre İHA söz konusuysa açıkça söylemek gerekirse Rusya bu trene binmekte gecikmiş durumdadır. Türkiye’nin İHA-SİHA teknolojisinde çok ileride olduğunu ve dünyada ilk sırayı alabilecek seviyede bulunduğunu düşünüyorlar. Çin’i de bu konuda başarılı buluyorlar. Rusya olarak da bu alana yatırım yaptıklarını ve Türkiye kadar olmasa da gelişmeye başladıklarını, yine insansız silah sanayiine yatırım yapacaklarını anlatıyorlar.

Kladov’a göre gelecek on yıl içinde insansız avcı uçakları bugünkü uçakları yerinden edebilir. Bu nedenle de Türkiye’nin önemli bir avantajı var” dedi. Yılmaz, Rusya’nın Orion İHA konusunda henüz seri üretim yapmaya hazır durumda olmadığını da belirtirken, “Rusya’nın Türk SİHA’larının yazılım teknolojilerinin üst düzeyde olduğunu kabul ettiğini söyleyebilirim” değerlendirmesinde bulundu.

 

KÖRFEZ’DE RUS SAVUNMASINA İLGİ

RUSEN Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz, Dubai Airshow’a Rusya ilgisi ve Rusya’nın SU-75 olarak da bilinen Checkmate(ŞahMat) uçağının Dubai’de sergilenmesinin nedenini Körfez ülkelerinin bu uçakla ilgilenmesinin etkisine bağlıyor. Yılmaz, “Kladov ile görüşmemizde, Körfez ülkeleriyle silah satışında güçlü işbirliğinin olduğunu ve özellikle BAE’ye silah satışında ileri düzeyde işbirliği yaptıklarını ifade etti. Yemen, Libya gibi ülkelere silah satışı yapmadıklarını, çünkü çatışmalarda taraf olmak istemediklerini anlattı” dedi.

Yılmaz –sözlerine şöyle devam etti. “BAE’nin silah sanayisinde gelişmek adına önemli şirketler kurduğunu gördük. BAE özellikle Çin ve Rusya’dan teknoloji transferi yaparak bir silah sanayisi oluşturuyor. Çin, Dubai’de askeri silah sanayisini sergilemedi. Çin şirketleri yoktu. Bunun yerine Çin şirketlerinden teknoloji transferi yapmış BAE’li şirketler vardı.”

YENİ MİG-21’İN DOĞUŞUNA ŞAHİT OLUYORUZ

Prof. Dr. Salih Yılmaz, Rostec’in davetlisi olarak bulunduğu fuarda Rus savunma yetkilileriyle temasları yanında yeni nesil savaş uçaklarını inceleme fırsatı bulduğunu anlattı Yılmaz, “Rus Checkmate tek motorlu savaş uçağı ve F-35’i inceleme fırsatı buldum. İkisinin de birbirinden üstün tarafları var. F-35, üç farklı versiyonla oldukça fazla seçenek sunuyor.

Ancak Checkmate de bazı konularda F-35’ten üstün. Özellikle yapay zekâ konusunda F-35’lerden daha ileridedir. Ayrıca İHA’larla iletişim kurabilmesi ve ekonomik olmadı da avantajlarındandır. Hem ekonomik hem de hızlı manevra kabiliyetine sahip. Tek motorlu olmadı ve üzerinde kaynak ile perçin kullanılmaması da radarları atlatması için önemlidir. Türkiye, Rusya’dan teknoloji transferi ile kendi uçağını yapabilir” dedi. Yılmaz, Checkmate için, “Rus havacılığının yeni bir efsanesinin, en modern şekliyle “Yeni MİG-21”in doğuşuna tanık oluyoruz” ifadelerini kullandı.

REKLAM FİLMİNDE KULLANILAN UÇAK GELECEĞİN İNSANSIZ UÇAKLARIDIR.

Checkmate uçağının sunumunda Akıncı TİHA gösterimine dair iddiaları da yetkililere sorduğunu ifade eden Yılmaz, o sunumdan haberi olmadıklarını ancak videodaki uçak ile Akıncı’yı kastetmediklerini daha çok geleceğin insansız uçaklarını gösterdiklerini ifade ettiler. Yani gelecekte insansız yapay zekâ kullanan uçaklara karşı da checkmate ile yapay zekâ teknolojisine önem verdiklerini dile getirdiler. Türkiye’nin insansız uçak üretiminde belki de ilk üreten olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyerek bu konuda Türk şirketlerini tebrik ettiklerini de ifade ettiler.

EUROSAM’DA GECİKME SİYASİDİR.

Dubai Air Show’da Türkiye’nin Fransa ve İtalya ile hava savunma sistemi üretimi için anlaştığı Eurosam yetkilileriyle de görüştüğünü ifade eden Yılmaz, projenin başlamama nedeninin teknik değil siyasi olduğunu söylediklerini ve Fransa’yı işaret ettiklerini dile getirdi.

Checkmate Su-75 nedir?

Checkmate Su-75 savaş uçağının sunumu Rus Rostec Group’un 14-18 Kasım 2021 Dubai Airshow-2021 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nda yapılıyor. 14 Kasım’da Checkmate sunumu üretici UAC Başkanı Yuri Slusar ve uçağın başmühendisi tarafından yapıldı.

Bu yılki Dubai Airshow, uluslararası silah üreticileri Rostec, United Aviation Corporation, Russian Helicopters, Rosoboronexport ve Precision Complexes yöneticilerinin yanı sıra endüstri uzmanları ve baş tasarımcılar da dâhil olmak üzere askeri ve savunma endüstrisi uzmanları arasında tartışmalara ev sahipliği yaptı.

Checkmate avcı uçağı (İngilizceden çevrilmiş “Şahmat”) Su-75 olarak da adlandırılıyor. Bu uçak, Rus basınında “mükemmel katil” olarak söyleniyor. Uçağın modeli, Komsomolsk-on-Amur’daki Yuri Gagarin’in adını taşıyan Komsomol Havacılık Endüstrisi Birliği’nde toplanmış (şirket, Sukhoi Bürosu’nun uçaklarının ana üreticisidir). Daha önce bu tür silahlar SSCB’de üretildi ve çok etkili ve popülerdi. Örneğin, efsanevi MiG-21 ve MiG-23 bunlardan ilk akla gelenlerdir. SSCB’de, MiG-29 hafif çift motorlu olarak üretildi.  Yeni Checkmate saldırı uçağı, ekonomik olmanın yanı sıra, algılanabilirliği etkileyen daha küçük boyutları içeriyor. Dezavantajları ise daha düşük yük, daha kısa uçuş menzili ve elbette daha düşük hayatta kalma olasılığıdır. Bu uçak yakıt ikmali olmadan ve harici ekler olmadan 2.900 km menzile sahiptir. Uçağın kalkış ağırlığı yaklaşık 18 ton ve maksimum hızı 2 Ma’dan fazladır.

Checkmate Su-75 saldırı uçağının maksimum savaş yükü 7400 kg’dır. Uçağın füze ve bomba silahları için geniş bir iç bölmeye ve kısa menzilli havadan havaya savunma füzeleri için iki küçük bölmeye sahip olacağı bildirildi. Bir çift harici yakıt tankı ve yer hedeflerini yok etmek için 150-200 km’ye kadar menzile sahip üç adede kadar şok füzesi var. Şarj seçeneği sayesinde uçak, 1.500 kilometreye kadar olan mesafelerdeki hedefleri yok edebilecek. Bu özel durum çok etkileyici bir savaş menzili olarak kabul edilmektedir.

Su-75, yetenekler açısından şimdiden hem İsveçli Saab JAS-39 Gripen’i hem de Amerikan Lockheed Martin F-35 Lightning II ile karşılaştırılmaktadır. Checkmate’ın ilk Rus beşinci nesil uçağının modernize edilmiş ve daha gelişmiş versiyonu Su-57 / PAK FA için geliştirilmekte olan bir motorla donatılacağı zaten biliniyor. Bu yeni motor, uçağa uzun menzilli savaş uçakları için son derece önemli olan süpersonik seyir hızı sağlayabilecektir. Uçağın üreticisi olan Rostec, uçağın Amerikan F-35’e kurulan radarın yeteneklerini önemli ölçüde aşacak yeni bir radarla donatılacağını da bildirdi.

Su-75, ilk beşinci nesil uçaklardan birini andırıyor. Northrop-McDonnell Douglas YF-23 – yamuk kanatlı ve V şeklinde kuyruklu, aynı zamanda dümen ve asansör görevi ile donatılmış bir benzerlik var. Gövdenin uygun konturları, modern malzemeler ve “temiz” kaplama – kaynak veya perçin yok – ile birleştirilen bu şema, şu anda uçağın radara yakalanmasını en düşük seviyeye indiriyor. Genel olarak, yeni uçağın “görünmez” olması için iyi bir şans var. Rus havacılığının yeni bir efsanesinin, en modern şekliyle “yeni MiG-21″in doğuşuna tanık oluyoruz. Bu uçak 2023’te havalanacak. Checkmate, “kontrol ve mat” anlamına gelir. Satranç terminolojisinde LTS hafif bir “at”, hızlı ve beklenmedik hamleler yapabilen, oyunun gidişatına karar verebilen bir hamleye sahiptir.

Yeni Rus uçağında İHA’larla bilgi alışverişi yapabilecek, değişen savaş durumuna anında tepki verebilecek, otomatik olarak herhangi bir zorluktaki görevleri değiştirebilecek ve yerine getirebilecek özellikler var. Rostech’in başkanına göre uçak kara ve deniz hedeflerini etkili bir şekilde yok edebilir, düşmanın sayısal üstünlüğü koşullarında hava üstünlüğü için savaşabilir. Beş adede kadar havadan havaya füze ve diğer imha araçlarını taşıyabileceği de bildirildi. Uçakta dâhili silah bölmeleri, sınıflarının en büyüğüdür.

Bu anlamda Rusya’nın yeni 5. nesil uçağı gerçekten incelemeye değer. F-35’e göre daha çevik ve kullanışlı gözüküyor. F-35’in de kendine göre avantajları var. Fakat Türkiye açısından bakıldığında F-35 olmuyorsa checkmate ile teknoloji transferinde anlaşmak da bir alternatif olabilir.

 

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER