RUSEN Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz’dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı

28 Ekim 2019, 22:37

Rusya Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınlamıştır.

Türk Milleti’nin işgal güçlerine karşı kıyama kalkarak giriştiği kutlu mücadele neticesinde Anadolu’nun ebedi Türk Yurdu olduğunu tüm dünyaya ilan edişinin ifadesi olan Cumhuriyetimizin 96. yılına ulaşmış olmanın gururunu yaşamaktayız.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yazılan kurtuluş destanının gururunu, heyecanını ve bu destanın varış noktası olan Cumhuriyetin ilanını, ilk günkü gibi büyük bir coşku ile milletçe kutluyoruz. Başlangıcından sonuna kadar her safhası eşsiz mücadelelerle dolu Kurtuluş Savaşı, Mustafa Kemal’in önderliğinde milletin her ferdinin fedakârlıkları sonucu kazanılan büyük bir zaferdir. Ülkenin işgali karşısında tek vücut olan halkımız, kurtuluşa ve ardından Cumhuriyete uzanan şanlı bir yürüyüş başlatmıştır.

Milletimizin bağımsızlığından ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini tüm dünyaya ilan eden Cumhuriyet, çağdaş dünyada hak ettiğimiz yeri alma kararlılığımızın da göstergesi olmuştur. Cumhuriyetle yönünü belirleyen ve muasır medeniyetler seviyesini aşma hedefini gerçekleştirmek için 96 yıldır büyük çaba gösteren Türkiye, yoluna kararlılıkla devam etmektedir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ”Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz” sözünü rehber edinip, hedefe ulaşmak istiyorsak; iyi eğitilmiş, donanımlı, tarihini, kültürünü bilen, yaşadığı coğrafyanın dinamiklerini okuyabilen bir nesil yetiştirmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Savaşı’mızın tüm kahramanlarını, bu vatan için canlarını feda ederek milletimizin gönlünde ölümsüzleşen şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum.

 

Prof. Dr. Salih Yılmaz

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER