RUSEN[HABER]: ABD Konsolosluğu neden 3 PKK yöneticisinin başına ödül koyduğunu açıkladı

6 Kasım 2018, 21:17

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada Pkk(Kck)’nın üç yöneticisinin yakalanmasını sağlayanlar için para ödülü koydu.ABD’nin resmi açıklamasında

Murat Karayılan için 5 milyon dolar, Cemil Bayık için 4 milyon dolar, Duran Kalkan için de 3 milyon dolar ödül verilecek. Her 3 isminin kimlik ya da yer tespiti mümkün kılacak bilgiler karşılığında para ödülü verilecek. Açıklama ABD Dışişleri Bakanlığ’nın Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Müsteşar yardımcısı Matthew Palmer‘in Ankara ziyareti sırasında yapıldı.

Matthew Palmew, ” ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Rewards for Justice (Adalet için Ödül)’ programının PKK terör örgütüne mensup üç üst düzey ismi hedef aldığını duyurmaktan mutluluk duymaktayım” dedi.

” ABD Dışişleri Bakanlığı PKK’yı 1997 yılında Göçmenlik ve Uyruk Kanunu’nun 219. bölümü uyarınca ” yabancı terör örgütü” olarak kabul etmişti. Amerikan yönetimi de 2001 yılında PKK’yı 13224 sayılı Başkanlık Kararnamesi uyarınca ” Küresel Terör Unsurları” listesine almıştı.

ABD Ankara Büyükelçiliği ve Türkiye konsoloslukları tarafından yapılan resmi açıklama şöyledir:

” Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcı olarak göreve başlamamın ardından Ankara’ya ilk ziyaretimi gerçekleştirmekten büyük mutluluk duydum. İki gün süren ziyaretim kapsamında Türk hükumetinden üst düzey yetkililer, iş dünyasından temsilcilerve milletvekilleri ile bir araya gelerek ülkemizi ilgilendiren ve ortak menfaatlerimize ilişkin konularda görüş alışverişinde bulunma fırsatını yakaladım.

ABD, NATO müttefikimiz Türkiye ile terörle mücadele alanında yürüttüğü işbirliğine değer vermektedir. Ziyaretim kapsamında, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın  ” Rewards for Justice (Adalet için Ödül) programının PKK terör örgütüne mensup üç üst düzey ismi hedef aldığını duyurmaktan mutluluk duymaktayım.ABD Dışişleri Bakanlığı, söz konusu PKK’lıların  kimlik ya da yer tespitini mümkün kılacak bilgiler karşılığında para ödülü verilmesini onaylamıştır. Buna göre  Murat Karayılan için (5 Milyon Dolar) Cemil Bayık için (4 Milyon Dolar) ve Duran Kalkan için (3 Milyon Dolar) ödül verilecektir.

ABD Dışişleri Bakanlığı, PKK’yı 1997 yılında Göçmenlik ve Uyruk Kanunu’nun 219. bölümü uyarınca yabancı terör örgütü olarak kabul etmiştir. ABD hükümeti, 2001 yılında PKK’yı 13224 sayılı Başkanlık Kararnamesi Küresel Terör Unsurları listesine almıştır.

Bu teröristlere ilişkin daha fazla bilgiye Rewards for Justice web sitesinden ulaşılabilir.

http://www.rewardsforjustice.net

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER