RUSEN[HABER]: Hazar Denizi zirvesi Kazakistan’da yapılacak

7 Ağustos 2018, 14:16

Hazar Denizi’ne kıyısı olan İran, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan’ın devlet başkanlarının katılımı ile gerçekleştirilecek olan Hazar Denizi Zirvesi, 12 Ağustos’ta Kazakistan’ın Aktau kentinde gerçekleştirilecek. Zirvede başta Hazar Denizi’nin hukuki statüsünün belirlenmesi olmak üzere ekonomi, ulaşım, çevre ve güvenlik alanlarında işbirliği konuları ele alınacak.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, tarafların Zirve sırasında Hazar Denizi’nin yasal statüsünü, ayrıca ekonomi, ulaşım, ekoloji, güvenlik alanındaki işbirliği görüşeceğini bildirildi.

Zirvede Hazar Denizi’nin Hukuki Statüsü Sözleşmesi’nin imzalanması bekleniyor. Söz konusu Sözleşmenin taslağı 2017 yılının Aralık ayında Moskova’da düzenlenen Dışişleri Bakanları toplantısında imzalanmıştı.

Söz konusu sözleşmeyle Hazar Denizi yatağına boru hatları döşenmesi, bölgenin askeri faaliyetlerden arındırılması, ülkelerin egemenlik sınırlarının net olarak belirlenmesi gibi konuları netlik kazanacak. Rusya, Azerbaycan, İran, Türkmenistan ve Kazakistan ülkelerinin Hazar Denizi’ne kıyısı bulunuyor. Özellikle enerji yatakları ve hatları noktasında bu anlaşma büyük önem taşıyor.

Liderlerin 2014’te Rusya’nın Astrahan kentinde yapılan son toplantısında; hidrometeoroloji alanında iş birliği, olağanüstü hallerde karşılıklı haberleşme ve yardımlaşma, Hazar’ın biyolojik kaynaklarının korunması ve rasyonel kullanılmasını öngören anlaşmalar ile zirve sonuçlarına dair bildiri imzalanmıştı.

Astrahan’da bazı konularda anlaşmaya varılırken, Hazar’ın kaynaklarının paylaşımı ve nihai anlaşma konuları bir sonraki zirveye bırakılmıştı.

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER

Copyright © 2019. Rusen.Org | Ankara Türkiye