RUSEN[HABER] : Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, Tacikistan’da

9 Mart 2018, 18:59

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, bugün 9 Mart’ta Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’ın daveti üzerine Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’ye geldi. Bu tarihi ziyarette Duşanbe Havalimanı’nda Mirziyoyev’i Tacik mevkidaşı İmamali Rahman karşıladı.

Resmi karşılama töreni sonrasında iki devlet başkanı Tacikistan Devlet Sarayı’nda müzakerelerine başladılar. Şavkat Mirziyoyev yaptığı açıklamada: “İnsanların gözlerinde iki millet arasındaki özlemi gördüm. Biz Özbekistan ve Tacikistan arasındaki bütün muammaları masaya yatırım bir çözüm bulma hedefindeyiz.ifadelerinde bulundu.

 

 

Sınır problemleri, vize rejimi, ekonomideki  ve ticaretteki işbirliğinin güçlendirilmesi gibi alanlarda toplam 27 anlaşmanın imzalandığı duyuruldu. Ziyaretin en önemli anlaşması ise Özbekistan-Tacikistan arasındaki 30 günlük vize serbestisi oldu. Artık iki ülke vatandaşları komşu ülkede 30 güne kadar vizesiz kalabilecek.

Bir diğer önemli anlaşma ise iki ülke arasında İslam Kerimov döneminde savaş sebebi olarak görülen Rogun Barajı HES projesinde gerçekleşti. Şavkat Mirziyoyev bu projeye Özbekistan’ın da katkıda bulunacağını belirtti. İki ülkenin büyük Rogun Barajı projesinde ortak bir anlayışla hareket edeceği ifade edildi.

 

Özbekistan ve Tacikistan sınırındaki düzenlemeleri hukuki olarak resmileştiren şartnamenin imzalanması da bir diğer tarihi adım olarak görülüyor. İki ülke arasında bağımsızlıklarını kazandıkları günden beri birçok sınır anlaşmazlığı bulunuyordu.

Özbekistan ve Tacikistan arasında gelişen ticaret hacmine dikkat çekilerek 2017 yılında 240 milyon dolara ulaşıldığı müjdelendi. 2015 yılındaki ticaret hacmi ise yalnızca 12 milyon dolardı. Bu rekor yükseliş iki ülke arasındaki diplomatik tavrın tümüyle değişmesine bağlanıyor. Cumhurbaşkanı Mirziyoyev yakın yıllarda bunun 500 milyon dolara çıkmasını hedeflediklerini vurguladı. Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ise 1 milyar dolarlık ticaret hacminin bir hayal olmadığını belirtti.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER