jojobet

perabet

casibom

sekabet

RUSEN[HABER]: Rusya’da vatandaşlık kolaylaştırılacak

31 Ekim 2018, 21:39

“Rusya, sadece Rusça bilenlere değil, tüm yabancılara açık olmalı.” Rusya’da eski Sovyet ülkeleri dışından daha fazla nitelikli göçmen çekebilmek için yeni yasal düzenlemelerin yapılması gündemde.

Kommersant gazetesinin haberine göre, eski Sovyet coğrafyasındaki Rusça bilen kişilerin dışında, farklı ülkelerden yabancıların da Rusya toplumuna entegre edilebilmesi için Göç Yasası’nın yeniden düzenlenmesi öneriliyor.

Habere göre Bakanlar Kurulu, göçmen politikalarına yönelik yeni konsepti onayladı. Başkan Putin’in imzasının ardından yasal değişikliklere başlanması bekleniyor. İlk adım olarak, Duma’da önceki gün kabul edilen ve yabancı ülke vatandaşları için Rusya vatandaşlığına geçme prosedürlerinin basitleştirilmesini öngören yasa tasarısı gösteriliyor.

Rusya İçişleri Bakanlığı Göçmen Dairesi Müdür Yardımcısı Valentina Kazakova, “Rusya’ya aniden gelen kişilerin çoğu, burada konut edinemeyen insanlar. Konut sahipleri ise yabancıların registrasyonunu kendi evlerinde yaptırmayı genelde istemiyorlar. Dolayısıyla bu insanlar yasaları ihlal etme yoluna gidiyor. Yeni yasal düzenlemeler, bu programın katılımcılarına iltica hakkı tanıyor” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 7 Haziran’da halkın sorularını yanıtladığı canlı yayında, yabancılar için Rusya vatandaşlığına geçme prosedürlerinin basitleştirilmesi çağrısı yapmıştı.

Başkan Putin’in önümüzdeki hafta onaylaması beklenen yasal düzenlemenin, Göç Yasası’nda planlanan köklü değişikliklerin ilk adımı olacağı belirtiliyor.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER