RUSEN[HABER]: Rusya’dan et ithal edilmeye başlandı

28 Temmuz 2018, 19:27

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksey Gordeev, Rusya’nın Türkiye’ye ilk et sevkiyatını gerçekleştirdiğini  açıkladı.

Gordeev Tver Oblastı’na iş ziyareti sırasında, “Putin Erdoğan ile görüşmesinde kendisiyle yemeğe ancak Türkiye’ye Rus etlerinin sevkiyatlarının başladığı zaman gideceği konusunda şaka yaptı” ifadesini kullandı. Rus etlerinin sevkiyatına ilişkin açıklamanın, Putin’in Güney Afrika’da Erdoğan’a “Beni Türkiye’de restorana davet ettiniz ama Rus etinin olduğu restoran olsun” sözünün üzerinden 24 saat bile geçmeden yapılması dikkati çekti.

Gordeev, “Türkiye et ürünleri tüketiminde özel bir pazar. Türkiye’ye ilk sevkiyatımızı yaptık. Hem Türkiye’den hem de Orta Doğu’nun birçok ülkesinden et sevkiyatları ile ilgili direk başvurular var. Bizim için Çin piyasasının da açılmasını ümit ediyoruz ” diye konuştu.

Rusya’nın tavuk eti konusunda da perspektifleri olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı, “Tek bir sorun var, o da çoğu ülkenin kullandığı idari engelleri aşmamız için yapılması gerekenler. Bu konunun hükümet ve Tarım Bakanlığı düzeyinde çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Görüşmeler sırasında bu konunun çözülmesini ümit ediyorum” dedi.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER

Copyright © 2019. Rusen.Org | Ankara Türkiye