RUSEN[HABER]: Türkmenistan, 2019 yılının “Barış ve Güven Yılı” ilan edilmesini öneriyor

30 Temmuz 2018, 22:04

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı, Eylül ayında yapılacak Birleşmiş Milletler 73. Dönem Genel Kurulu hazırlık çalışmaları kapsamında bir açıklama yayınladı. Türkmenistan’ın BM organları ile verimli ortak çalışmalar yürüttüğü belirtilen açıklamada uluslararası sorunlara değinildi ve Türkmenistan’ın görüşleri yansıtıldı.

Genel kurul çalışmalarının, küresel gündemdeki önemli meselelerin ele alınması ve çok yönlü olarak değerlendirilmesi için en önemli ortam olduğu belirtilen açıklamada, “Türkmenistan’ın uluslararası arenadaki faaliyetlerinin öncelikli yönü, sürdürülebilir kalkınma için ortaklığın daha da güçlendirilmesi olacaktır.” denildi.

Dünyanın bugün geldiği noktada, jeopolitik geçeklerde büyük bir değişim yaşandığı ve bu durumun; bölgesel ve küresel güvenlik sistemlerinin istikrar ve etkinliğin azalttığı vurgulanan açıklamada, “Türkmenistan, devletler arasındaki uyuşmazlıkların çözümü ile barış ve güvenlik için; karşılıklı saygı ve iç işlerine karışmama, eşit sorumluluk ilkeleri temelinde barışçıl diyalog ve yapıcı görüşmelerin esas olması gerektiğini kabul etmiştir.” denildi.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Türkmenistan’ın çabalarının, terörizm ve yasadışı uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede işbirliğini koordine etmek amacıyla etkili mekanizmalar bulmak için uluslararası toplum ile birlikte çalışmayı amaçladığı vurgulandı ve bu aşamada, genel olarak güvenlik kavramının kapsamlı bir incelemesine ihtiyaç duyulduğundan eminiz.” denildi.

2019 yılının  Barış ve Güven Yılı  ilan edilmesi teklif edilen Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında “Sürdürülebilir Kalkınma” vurgusu yapıldı. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri bağlamında, çevre ve uluslararası transit ulaşım konularına da değinilen ve Türkmenistan’ın proje ve görüşleri vurgulanan açıklamada, “Türkmenistan, günümüzün acil sorunlarının çözümünde yakın uluslararası işbirliğini memnuniyetle karşılar, yüksek barış ve adalet ideallerinin oluşturulması ve Birleşmiş Milletlerin karşı karşıya olduğu amaç ve görevlerin gerçekleştirilmesi için birlikte çalışmaya kararlı olduğunu ifade eder.” denildi.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER

Copyright © 2019. Rusen.Org | Ankara Türkiye