jojobet

perabet

casibom

sekabet

Rusya, Avrupa’ya saldırı mı planlıyor?

24 Aralık 2017, 20:39

Alman gazetesi Bild, Rusya tarafından her yıl gerçekleştirilen Zapad tatbikatını yeniden gündeme getirdi. Bild’e göre bu yılın Eylül ayında yapılan Zapad 2017 tatbikatında “Avrupa’ya karşı saldırı” planlanıyor.

Gazete Zapad 2017’ye 100 bin askerin katıldığını öne sürerken, tatbikatın “NATO ve Avrupa ülkeleriyle savaş” için yapıldığını iddia etti.

Haberde tatbikatın senaryosunda Baltık ülkelerinin, sonrasında da Almanya, Hollanda, Polonya, Norveç, Finlandiya ve İsveç’e saldırıların yer aldığı öne sürüldü.

Bild’in iddiasının aksine Rusya ve Belarus’un ortak tatbikatına 100 bin değil, 12 bin 700 asker katılmıştı.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, tatbikattan önce de 100 bin asker iddiasını dile getirmiş, bu iddia Rusya tarafından yalanlanmıştı.

Alman medyasının yeniden gündeme getirdi “Avrupa’ya saldırı” iddiası daha önce de tatbikat sırasında gündeme gelmişti.

Belarus Savunma Bakanı Andrey Ravkov, tatbikata NATO, AGİT ve Birleşmiş Milletler gözlemcilerini davet ederek, tatbikatta Avrupa’ya saldırının amaçlanmadığını söylemişti.

Tatbikatın şeffaf yapıldığını dile getiren Rus ve Belarus kaynakları, tatbikatın uluslararası hukuk çerçevesinde yapıldığını dile getirmişti.

Öte yandan NATO’nun “Avrupa’yı savunma” gerekçesiyle Rusya sınırındaki askeri varlığını giderek artırdığı görülüyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın onayladığı 700 milyar dolarlık “savunma” bütçesinde Ukrayna’nın silahlandırılmasına da 350 milyon dolar harcanması öngörülüyor.

ABD’nin “Avrupa’yı savunmak” adına da 4.8 milyar dolarlık askeri harcama yapacağı kaydediliyor.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER