Rusya ve İran’dan Türkiye’ye ‘güvenli bölge’ açıklaması

3 Eylül 2019, 00:05

Rusya ve İran : “Türkiye’nin meşru çıkarlarını kabul ediyoruz.”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, başkent Moskova’daki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. İran Nükleer Anlaşması’na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Lavrov, ABD’nin anlaşmadan çıktıktan sonra İran’dan anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmesini istediğini hatırlattı. ABD’nin bölgedeki ortaklarıyla İran’ı kışkırtmaya çalıştığını söyleyen Lavrov, İran’ın anlaşmadan doğan yükümlülüklerinin bazılarını askıya almak için attığı adımları çok iyi anladıklarını dile getirdi.

 

 

Türkiye’nin ABD ile güvenli bölge kurma yönündeki çalışmalarını takip ettiklerini dile getiren Lavrov, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin, sınırlarında güvenliğinin sağlanması konusundaki meşru çıkarlarını kabul ediyoruz. Kürt meselesini ciddi bölgesel soruna dönüştürmeyecek kararlara ihtiyaç var. ABD ile Türkiye arasında alınan kararlar bağlamında Fırat’ın doğusunda yaşayan Arapların çıkarlarına saygı duyulmasından yanayız. Suriye’nin egemenliğine ve bütünlüğüne saygı duyulmasını gerektiren kararları destekleyeceğiz.”

“ABD’nin varlığı yasa dışı ve yıkıcıdır”

İran Dışişleri Bakanı Zarif de ABD’nin Fırat’ın doğusundaki varlığına karşı çıktıklarına vurgu yaparak, “ABD’nin Fırat’ın doğusundaki varlığı yasa dışı ve yıkıcıdır. ABD’nin varlığı, bölgede yaşayan farklı kabileler arasında tartışmalara yol açıyor ve Suriye’nin bütünlüğünü bozuyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin güvenli bölge yönündeki girişimlerine ilişkin Zarif, “Türkiye’nin sınırlarını koruma konusundaki endişelerini anlıyoruz ancak Suriye yönetimiyle iş birliği geliştirmek ve uluslararası hukuka saygı çerçevesinde hareket etmek, bu kaygının giderilmesinin en iyi yoludur.” değerlendirmesinde bulundu.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER