Rusya’dan Rojava Kürtlerine: ‘Hayali bir devlet kuruyorsunuz’

2 Haziran 2019, 17:12

Nezavisimaya gazetesinde yayımlanan yazısında Stanislav İvanov, İran ve Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunurken ikisinin de Şam’da kendi piyon rejimini düşlediğini belirtti. Yazara göre Moskova Kürtleri “hayali bir devlet” kurmakla suçluyor ancak Kürtlerin Suriye’nin parçalanmasında sorumlulukları bulunmuyor.

Nezavisimaya gazetesinde yayımlanan yazıda siyaset bilimci Stanislav İvanov, Kürtlerin Suriye’nin parçalanmasından hiç sorumlu olmadıklarını savundu. Ülkede sivil savaş patlak verince tarafsızlık ilan eden, sadece demokratik hak talep eden ama Şam’dan hiç destek alamayan Kürtler cihatçılarla karşı karşıya kaldı. Şam ordusu, silahlarını bırakıp kaçtı. Batılı ülkelerin yardımıyla kendi ordusunu kuran Rojava IŞİD’e karşı zorlu bir savaş kazandı, üstelik Suriye’nin doğusunu teröristlerden “temizledi”.

Defalarca bölücü olmadıklarını, Suriye hükümeti ile diyaloğa her zaman hazır olduklarını dile getiren Kürt liderleri Şam tarafından herhangi olumlu tepki görmedi. Esad ve onun düşmanları adeta Suriye’de yaşayan Kürtleri görmezlikten geliyor. Ne var ki yeterince askere sahip olmayan Esad, bu toprakları silah gücü ile geri alamaz. İranlı askerler ve onlara bağlı Şii milis, Sünni-Kürt bölgelere girmekten çekiniyor.

Ne Cenevre ne Astana platformu onlarla muhatap olmak istiyor. Yazara göre bu arada İran ve Türkiye Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunurken ikisi de Şam’da kendi piyon rejimini düşlüyor. Moskova ise Kürtleri İvanov’un deyişiyle “hayali bir devlet” kurmakla suçluyor.

Halbuki Suriye’de gerçekten “kendi piyon devletlerini” kurmaya çalışanların İran ve Türkiye olduğunu iddia eden İvanov, ülkenin tam anlamıyla toparlanması için en önemli şeyin bütün yabancı askerlerin çekilmesi olduğunu öne sürdü.

Etiketler: , ,

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER