jojobet

perabet

casibom

sekabet

Şaşırtıcı bir ülke: Malezya

24 Ağustos 2017, 10:40

Natavan Agayeva | Автор: Натаван Агаева

Herkesin kendi Malezya’sı var. Kimi için bu Petronas İkiz Kuleleri ve modern gökdelenler, ekonominin ve altyapının hızlı gelişimi, başkası için kalabalık sokaklar, sokak yiyecekleri ve sıkışık trafik, diğerleri için ada tatili ve çok sayıda milli parklardır. Benim içinse her şeyden önce, yeni deneyimler, zengin kültür ve harika insanlarla karşılaşmak…

Kasımın başıydı, Bakü’den seyahatimize başladık ve tam 12 saat sonra Kuala Lumpur bizi şiddetli yağmurla ağırladı. Yerli sakinler bize sonradan “yağmur sezonu girdi” dedi. Güney Kafkasya insanı için bu kelime öbeği korkutucu gelebilir. Çünkü Bakü’de yağmur deyince sonbahar, soğuk hava, ıslanmış ve titreyen insanlar kastedilir. Malezya’nın eylül yağmurlarıysa kısa, sıcak ve dakiktir. Saat ikide başlar, üç gibi biter, tarifeye uyumlu gibi. Gününüzü planlarken çok kullanışlı aslında. En iyisiyse otellerde ve bazı turistik görmedim! Nasıl kendine özgü, ne kadar kalabalık, ne kadar farklı.”

Üç saatlik yolculuk sırasında Ulusal Müzesinde size anlatılacak ve gösterilecek Malezya tarihinden bilgiler alabiliyorsunuz.

Ülkenin hızlı ekonomik büyümesine Petronas İkiz Kuleleri, Medan Mara, Kuala Lumpur Kulesi ve KL Sentral aracılğıyla tanık olacaksınız. Jamek Camisi, Sultan Abdul Samet binası, Disneyin üre mi olan Aladdin çizgi filmdeki Prenses Jasmine’nin Agrabah şehrinde bulunan sarayına benzeyen devlet başkanı ikametkahı olan Ulusal Sarayı ve dünyanın en güzel binalarından biri olarak kabul edilen Eski Tren İstasyonunu İslam mimarisinin muhteşem örnekleri olarak seyretmekle zevk alacaksınız. Ayrıca, Kuala Lumpur kendi çok ırklı ve çok dinli kent statüsünü kanıtlamak için ilhamverici Ulusal Camii, inanılmaz güzelliğe sahip olan eski Hindu tapınağı Sri Mahamariamman ve beyazlığıyla herkesi hayran bırakan Kutsal Tesbih Katedralı ile karşınıza çıkıyor. Noktalarda konuklara şemsiyenin ücretsiz verilmesi. Örneğin, Langkawi adasına gelen ziyaretçi bir timsah çiftliğinde özel olarak karşılanır, arabadan iner inmez başının üstünde şemsiye ar k açık r. Böyle bir halde islanmak şansı çok az. Kısacası sıcağa tahammülü olmayan insanlar için eylül tatil için tam zamanı. Yağmurlar sezonun ortasındaki gibi çok değil ve yaz mevsiminde yaşlılar ve kalp hastalıklarından acı çeken insanlar için zararlı olan dayanılmaz ısıyı soğutur.

Malezya şaşırtıcı bir ülke! Resmi dini İslam olarak kabul ediliyor ve İslam gelenekleri nüfusun yaşamının her alanında kendisini açıkça gösteriyor. Bununla birlikte burada farklı uluslardan ve dinlerin mensupları çok rahat yaşıyorlar. Örneğin, Kuala Lumpur’ın ana konumlardan biri Chinatown-dir. Veya Hop-on-hop-off otobüslerinden yararlansanız, duraklardan birisinin LiI le İndia olduğunu öğrenmiş olursunuz.

Onlardan daha iyi şu inanılmaz kentin rengarenkliğini ve çeşitliğini başka ne anlatabilir ve gösterebilir ki? Bu otobüs bilet.

24 saat boyunca geçerli. Tarih ve saat otobüse binince bilete bastırılır. Yani bilet aldığınız zaman süresi hemen bitmiyor. Süreç, tarihin bilete basıldığı andan başlar. Biz Kuala Lumpura geldiğimiz gün bilet aldık, ama şehrin seyrine 2 gün sonra çıktık.

Ve ne gördük! Güvenle söyleyebilirim: “Kuala Lumpur gibi ikinci bir kent ben hala Herkesin kendi Malezya’sı var. Kimi için bu Petronas İkiz Kuleleri ve modern gökdelenler, ekonominin ve altyapının hızlı gelişimi, başkası için kalabalık sokaklar, sokak yiyecekleri ve sıkışık trafik, diğerleri için ada tatili ve çok sayıda milli parklardır. Benim içinse her şeyden önce, yeni deneyimler, zengin kültür ve harika insanlarla karşılaşmak…

Dünyaca ünlü Hindu tapınağı Batu Caves ve Kristal Cami Ülkenin çok dinli olduğu diğer daha muhteşem abidelerle biliniyor. Resmi statistiklere göre yılda yaklaşık bir buçuk milyon hacı ve turistleri ağırlayan dünyaca ünlü Hindu tapınağı Batu Caves ve Asyanın ikinci büyük camisi Kristal Camidir.

Yukarıda bahsetdiğim rotada bir durak oldu ondan özel söz etmek is yorum. Aslında haritada birkaç farklı durak olarak işaretleniyor, ama birbirinin yanında, haIa birbirine bakan büyük ortak alanda yer alan Lake Gardens, Kelebek Parkı, Geyik Parkı, Kuş Parkı ve Orkide Parkı hep birlikte büyük botanik bahçeye birleşiyor. Su üzerinde sabah sisi, temiz hava ve sessizlik Tamam…

Şimdi bir göl düşünün, etrafında tepelik yamaçlarında koru, orman sesleri ekleyin.

Kuşların cıvıltısı, böceklerin fısıltısı, su üzerinde sabah sisi, temiz hava ve sessizlik.

Lake Gardens (Göl bahçeleri) buraya kalabalık arkadaşlarla hiç bir zaman gelemeyeceyiniz, yalnız kendiniz için saklayacağınız bir yer. Sadece kendiniz ve büyük wau ile ilgi çekiyor. Wau, Malezya’nın geleneksel sembolü sayılan ve kendisine özgü standartları olan uçurtma ismidir. Bu sembolü ulusal hava şirke ne ait uçakların kuyruğunda görebiliyorsunuz. Hintli kafe ile Türk dönercisi yanyanaVe tüm bu mutluluktan sonra yoğun trafiğiyle, her yer mopedlerle dolu, güvensiz zebra geçidin olduğu ve kişilik minibüs taksilerini bulmanın neredeyse imkansız olduğu gürültülü şehir atmosferine geri dönmek ne kadar zor, tahmin edemezsiniz! Bu geziden neyi öğrendiğimi kendime sorsam, Kuala Kumpur’un olağanüstü bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Her köşesi, her kavşağı bir sürprizle karşına çıkıyor.

Gökdelenlerin ortasında saklanmış bir küçük katedral . Ya da tam tersine, küçük tipik evler ortasında ultramodern gökdelen yükseliyor. Burada Hintli kafe ile Türk dönercisi yanyana. Chinatown’un neredeyse tam içinde Starbucks bulabiliyorsun. Neredeyse her yeri bir konum. Ve en önemlisi, burası kesinlikle tekrar gelmek için gerekli bir ülkedir. doğa. Boşuna koşu ve meditasyon hayranları sahil şeridini kendileri için sevimli yer seçmemişler. Büyük şehrin tek bir sesi buraya ulaşmıyor, huzur ve sakinlik. Bu yerin güzelliği sadece turistleri kendine çekmiyor. Burada düğün fotoğraf çekimini gerçekleştiren bir çite rastladık. O kadar güzel. O kadar mutlu! Orkide ve kelebek parkı Burada nasıl inanılmaz güzel ambiyans olduğu eminim isimlerinden belli oluyor. Sürekli hareket halinde olan ekspres turist olarak ve hemen hemen tüm ülkeyi neredeyse bir günde keşfetmek isteğine sahip insanlar olmamıza rağmen biz vak düşünmeden uzun süre bu parkta kaldık. Burada geçirdiğimiz günün yarısı bile bize yetmedi. Gitmek hiç içimizden gelmiyordu. Hafta içi ve sabah nispeten erken olduğu için, orada bizden başka yalnız birkaç ziyaretçi vardı, uzak patikalarda ise biz yapayalnızdık. Sizlere bir küçük sır vereyim: “Buralarda inanılmaz şarkı söylenir! Sessizlik, huzur ve çok sesli olarak söylenen halkınızın duygulu türküsü! Bundan iyi izlenim olamaz.

Wau uçurtması uçakların kuyruğunda Burada Merkezi Pazar bile girişine koyulan büyük wau ile ilgi çekiyor. Wau, Malezya’nın geleneksel sembolü sayılan ve kendisine özgü standartları olan uçurtma ismidir. Bu sembolü ulusal hava şirke ne ait uçakların kuyruğunda görebiliyorsunuz. Hintli kafe ile Türk dönercisi yan yana Ve tüm bu mutluluktan sonra yoğun trafiğiyle, her yer mopedlerle dolu, güvensiz zebra geçidin olduğu ve 5 kişilik minibüs taksilerini bulmanın neredeyse imkansız olduğu gürültülü şehir atmosferine geri dönmek ne kadar zor, tahmin edemezsiniz! Bu geziden neyi öğrendiğimi kendime sorsam, Kuala Kumpur’un olağanüstü bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Her köşesi, her kavşağı bir sürprizle karşına çıkıyor. Gökdelenlerin ortasında saklanmış bir küçük katedral . Ya da tam tersine, küçük tipik evler ortasında ultramodern gökdelen yükseliyor.

Burada Hintli kafe ile Türk dönercisi yanyana. Chinatown’un neredeyse tam içinde Starbucks bulabiliyorsun. Neredeyse her yeri bir konum. Ve en önemlisi, burası kesinlikle tekrar gelmek için gerekli bir ülkedir.

Удивительная страна – Малайзия!

У каждого Малайзия своя – у кого-то это Башни Петронас и современные небоскребы, стремительный рост экономики и развитая инфраструктура ; у кого- то – это многолюдные улицы, уличная еда и перегруженный трафик; для других – это островной отдых и большое количество национальных парков. Для меня – это, прежде всего, новые впечатления, богатая культура и замечательные люди.

Было начало ноябрья, когда мы отправились в путь, и ровно через 12 часов Куала-Лумпур встретил нас проливным дождем. Как нам объяснили местные жители – начался сезон дождей. Южно-Кавказского человека данное словосочетание должно было бы напугать. В Баку дожди означают глубокую осень, холод, промокших ипродрогших пешеходов. В Малайзии жесентябрьские дожди краткие, теплые и, главное, пунктуальные – начинались в два часа, заканчивались к трем, как по расписанию; очень удобно, когда планируешь свой день. Что самое приятное – в отелях, а также в некоторых туристических местах, зонтики выдаются бесплатно (например, на крокодильей ферме на острове Лангкави при входе вас встречает человек, подходит к машине, когда вы открываете дверь, над вами уже открыт зонт. Так что, вы не промокните).

Для тех, кто плохо переносит жару, Автобусы Hop-on-hop-off! Ну конечно! Что еще, лучше данного туристического автобусного маршрута, сможет рассказать и наглядно продемонстрировать всё разнообразие этой невероятной столицы? Билет на подобный автобус действителен 24 часа. Дату и время проставляют прямо в автобусе. Это значит, если вы купили билет сегодня, не спешите торопиться, завтра срок действия билета не закончится. Срок отсчитывается смомента проставления даты. Мы приобрели билет в первый же день нашего пребывания, а смотреть город отправились только на третий. Могу с уверенностью сказать, что такого города яеще не видела! Настолько колоритного,настолько густонаселенного, такогоразного!

На протяжении трехчасовой поездки вы ознакомитесь с историей Малайзии, окоторой вам всё расскажут и покажут вНациональном музее; станете свидетелями стремительного экономического роста страны, разглядывая очередное чудо света – Башни Петронас, Медан Мара, куала- лумпурскую телебашню и Центральный вокзал; насладитесь удивительными образцами исламской архитектуры на примере мечети Джамек, здания Султана Абдул-Самеда, Национального дворца – резиденции главы государства, напоминающей дворец принцессы Жасмин из Аграбы в диснеевском сентябрь – самое время для путешествия: дожди несильные, как в разгар сезона, и прекрасно сбивают ту невыносимую жару, которая немного опасна для людей среднего возраста и тех, кто страдает сердечными болезнями. Условия жизни есть для всех Малайзия – удивительная страна! Будучи государством, где официальной религией считается Ислам, и традиции Ислама четко прослеживаются во всех сферах жизни населения, это место, где мирно уживаются представители разных национальностей и вероисповеданий. Например, одним из главных достопримечательностей Куала-Лумпура является Китайский квартал. А если вы воспользуетесь услугой Hop-on-hop-off bus, то одной из остановок установленного туристического маршрута будет Маленькая Индия.

мультике про Аладдина, и признанного одним из самых красивых в мире здание Старого железнодорожного вокзала. А свой статус многонационального и мультирелигиозного города Куала- Лумпур подтвердит, демонстрируя вам умиротворяющую Национальную мечеть, старейший индуистский храм невероятной красоты Шри Махамариамман и восхищающий своей белизной Собор Святого розария. Это еще те достопримечательности, которые встретятся вам на маршруте. Всемирно известные Пещеры Бату и Хрустальная мечеть А если говорить о мультирелигиозности страны в целом, то ярким подтверждением может служить самая Пещеры Бату, которая принимает,согласно официальной статистике,около полутора миллионов паломников и туристов в год; и вторая крупнаямечеть Азии – Хрустальная мечеть.

На описываемом мной выше маршруте была остановка, о которой мне хочется рассказать отдельно. На самом деле, накарте они отмечены, как несколько разных остановок, но от того, что находятся они буквально рядом друг сдругом, на одной большой территории, плавно перетекая один в другой, ихзапросто можно объединить в одинбольшой ботанический сад. Этоостановки Озерные сады, Парк бабочек,Олений парк, Парк птиц и Сад орхидей.Утренняя дымка над водой, свежий воздух и тишина Представьте себе озеро…а вокруг негорощу на холмистых склонах…добавьте звуки леса: пение птиц, стрекотание насекомых…утренняя дымка над водой…свежий воздух…и тишину… Озерные сады – это место для себя, кудавы ни за что не захотите придти скомпанией. Только вы и природа. Не зряприбрежный променад облюбовали любители утренней пробежки и медитации… Вокруг ни единого звука большого города – только мир и покой.Красота этого места привлекает нетолько туристов. Нам повстречалисьбудущие молодожены, у которых здесь проходила свадебная фотосессия. Такиекрасивые! Такие счастливые!

Парк орхидей и бабочек Парк орхидей и Парк бабочек! Уверена, название само передает насколько здесь невероятно красиво! Будучи экспресс-туристами, которые находятся постоянно в движении ипытаются изучить всю страну чуть ли низа один день, мы не пожалели времени и остались в этом парке надолго. Полдня, проведенного там, было все равно недостаточно. Уходить нехотелось. Так как это был будний день, плюс относительно раннее утро, посетителей было немного, а надальних тропках мы и вовсе были одни. Раскрою вам один маленькийсекрет – здесь невероятно поётся!

Тишина, покой и задушевная песня вашего народа, исполненная в несколько голосов! Ярче впечатления не бывает! Индийское кафе рядом с турецким донером И как сложно нам было вернуться в «реальный мир» – в атмосферу шумногогорода, с тяжелым трафиком, где мопеды встречаются повсеместно, где зебра совсем не безопасна, а найти такси –минивэн на пять человек практически невозможно.Что я почерпнула из этой поездки? Куала-Лумпур – это удивительный город. Каждый уголок, каждый поворот встречает тебя новым сюрпризом:посреди небоскребов взгляд ловит притаившийся собор или пагоду, или наоборот, среди низких типичных жилых зданий возвышается ультрасовременный небоскреб. Здесь индийское кафе соседствует с турецким донером, а Старбакс находится, чуть ли, не в Китайском квартале. Этот город изобилует достопримечательностями! Здесь даже Центральный рынок привлекает внимание огромным железным вау на входе. Вау – этолетучий змей традиционной для Малайзии формы. Он является своего рода символом страны: его изображение можно увидеть на хвосте самолетов национальной авиакомпании. И что самое главное – это страна, куда однозначно стоит вернуться.

Natavan Agayeva | Автор: Натаван Агаева

Kaynak: http://businesseurasia.com/sasirtici-bir-ulke-malezya/

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER