Soçi zirvesi: Normalleşme sürecinden işbirliğine

4 Mayıs 2017, 12:53

Ankara ile Moskova, Suriye krizinde Türkiye’nin başından beri dile getirdiği “Güvenli Bölgeler” planını revize ederek uygulamaya koyma konusunda görüşmeleri devam ettirme kararı aldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı 3 Mayıs’ta Soçi’deki yazlık devlet başkanlığı konutunda ağırladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir yıl içerisinde Putin ile beşinci defa bir araya geldiğini düşündüğümüzde aslında Türkiye’nin Rusya’ya verdiği önemi de anlıyoruz.

Türkiye’nin olumlu bakış açısının Putin nezdinde de bilindiği ve anlaşıldığı, toplantı sonrası Putin’in yaptığı “İlişkilerimizin iyileşme süreci tamamlandı. Ortak işbirliğine dönüyoruz” açıklaması ile tescillenmiş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Artık normalleşme sürecinin ötesine geçiyoruz” açıklaması da iki ülkenin bölgede önemli işbirliğine gideceklerinin sinyallerini veriyor.

Suriye’de güvenli bölgeler planı

Putin-Erdoğan görüşmesinin en önemli gündemini Suriye oluşturdu. Bilindiği gibi Han Şeyhun’da yapılan kimyasal saldırı sonrası Türkiye elindeki belge ve bilgileri BM’ye göndermiş ve BM’nin Esed hakkında yaptırım isteğine dayanak oluşturmuştu. Bu süreçte Rusya’dan da Türkiye’nin bu tavrına karşı olumsuz açıklamalar yapılmıştı. Bu zirvede Han Şeyhun saldırısına değinilerek İdlib bölgesinin “çatışmasızlık bölgesi” ilan edilmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

Astana süreci başladıktan sonra Türkiye, Rusya ve İran garantör ülkeler olarak Suriye’deki barışın tesisi konusunda uzlaşmışlardı. Hatta Türkiye ve Rusya askeri yetkilileri Suriye’deki ateşkes ihlallerini tespit ederek bunu engellemek adına çalışmalar yapıyorlardı. Fakat Trump’ın iktidara gelmesinden sonra ABD’nin Suriye’de etkinliğini artırmasıyla Astana sürecinde bir durgunluk yaşandığını söyleyebiliriz. Ayrıca Esed güçlerinin saldırgan tutumu da masaya Türkiye’nin garantörlüğünde oturan muhaliflerin birçoğunun barış umudunu yitirmesine neden oldu.

Bu haliyle Astana süreci ile Cenevre görüşmelerinin barışı sağlamayacağı konusunda hemfikir olan iki ülke, Türkiye’nin en başından beri dile getirdiği “Güvenli Bölgeler” planını revize ederek uygulamaya koyma konusunda görüşmeleri devam ettirme kararı aldı.

Son karar Astana’da verilecek

Rusya’nın önerdiği plana göre Suriye’de güvenli bölgeler/gerilimi azaltma bölgeleri oluşturulması ile Suriye’de ateşkes rejiminin güçlendirileceği öngörülüyor. Rusya/Türkiye görüşmesinden sonra Astana’da masaya getirilecek bu plan üzerinde son karar verilecek. Rusya’nın öne sürdüğü bu plan ile Türkiye’nin hep söylediği Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ilkesinin de garantiye alınacağını ifade ediliyor. Ayrıca Esed saldırılarına karşı Suriye’deki güvenli bölgelerde herhangi bir askeri eylem gözlenmemesi hâlinde bu bölgede uçakların uçmaması planlanıyor.

Fakat planlanan bu güvenli bölgelerde kontrolün nasıl sağlanacağı konusunda henüz bir karara varılamadığı anlaşılıyor. Rusya her ne kadar Suriye’de hiç savaşmamış tarafsız ülkelerden gelecek askerler tarafından bir korunma planı öne sürse de Türkiye böyle bir uygulamanın bölgeyi bilmeyen güçler tarafından başarısızlığa uğratılacağı endişesini taşıyor. Aslında Türkiye’nin endişelerinde Bosna Savaşı sırasında Sırp kuvvetlerinin Srebrenitsa’ya girmesine izin veren Hollanda askerleri örneği önemli bir etken olarak duruyor. Türkiye, halkın kendisini güvende hissedebilmesi amacıyla etkin güçlerin görev alabileceğini dile getiriyor.

ABD ile Rusya’nın öncelikleri

Putin’in 2 Mayıs’ta ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde çatışmasızlık bölgelerini anlattığı ve destek istediğine dair Rus basınında oldukça fazla yorum yapıldı. Hatta Putin’in kendi ağzından Trump’ın da bu planı desteklediği söylense de ABD’nin planları ile Rusya’nın planları arasında önemli farklar var.

Öncelikle Trump’ın ikitidara gelir gelmez gündeme getirdiği güvenli bölgeler planında Esed muhalifi güçlerin korunması öncelikli olarak yer alıyor. Fakat Rusya’nın planı aynı zamanda rejimi de güvence altına alıyor. Ayrıca ABD’nin planında PYD/YPG’ye de koruma kalkanı oluşturulması öngörülürken Rusya’nın planında Türkiye’nin terörle mücadelesi destekleniyor. Bu şartlar altında eğer ABD/Rusya/Türkiye arasında bir uzlaşma gerçekleşmezse Türkiye/Rusya veya ABD/Türkiye işbirliğinde uygulanacak plan devreye girebilir. ABD, PYD/YPG ısrarından vazgeçmediği sürece Türkiye’yi ikna etmesi güç görünüyor. Rusya ise bu durumu iyi değerlendirip Erdoğan/Trump görüşmesinde bir mutabakat çıkabileceği ihtimaline karşı Türkiye’nin hassasiyetlerini de dikkate alarak kendi planı üzerinde uzlaşıya varılması konusunda önemli mesafeler kaydetti.

Hem Türkiye hem de Rusya, Suriye’de çözümün siyasi olduğu konusunda hemfikirler. İki ülkenin çabaları sonucunda çatışmaların önemli oranda azaldığı biliniyor. Hatta askeri yetkililerin 3 Mayıs’ta Astana’da dördüncü kez görüşme masasında Suriye konusundaki tüm planları ele aldığı biliniyor.

Türkiye’nin PKK/PYD hassasiyeti

Rusya ile Türkiye’nin müzakere ettiği güvenli bölgeler planında terörist gruplarla mücadelenin ise devam edeceği vurgusu var. Çünkü Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde etkin olmaya çalışan PKK/PYD terör gruplarına karşı mücadelesini kırmızı çizgi olarak görüyor. Yine Rusya, özellikle kendisini tehdit eden gruplara karşı mücadele edeceğini dile getiriyor.

Rusya’nın YPG ile ilişkisi konusunda bir açıklama yapılmasa da bunun Soçi’de görüşülen konulardan birisi olduğu gelen bilgiler arasında. Çünkü PKK/PYD konusu Türkiye açısından oldukça hassas bir mesele. ABD’nin ‘Fırat’ın batısında PKK/PYD olmayacak’ sözüne rağmen Münbiç’i PYD’ye teslim etmesi sonrasında Türkiye politikalarını daha dikkatli yürütüyor. Eskiden olduğu gibi güvene dayalı olarak sözlere değil de icraatların dikkate alındığı bir Türkiye’nin olması aslında Rusya’yı da memnun ediyor diyebiliriz.

Türkiye’nin, Rusya’nın Afrin ve çevresinde askeri üsler kurmasından rahatsızlık duyacağı biliniyor. Eğer ABD’nin Fırat’ın doğusunda askeri üsler kurarak bölgeyi fiili olarak işgal etmesine benzer şekilde Rusya da Afrin’de bu tür bir faaliyette bulunursa zaten iki ülkenin işbirliğinden çok rekabete girişeceğini söyleyebiliriz.

ABD’nin NATO müttefiği Türkiye’nin tüm uyarılarına rağmen PYD/YPG ile işbirliğini devam ettirmesi Rusya’nın da PYD kartını ABD’ye kaptırmamak adına yeni manevralar üretmesine neden oluyor. PYD ise hem Rusya hem de ABD ile işbirliğini güçlendirerek bu ülkelerin Türkiye ile olan işbirliklerini sabote etmeye çalışıyor. Türkiye’nin PYD’nin bu kriz politikasına karşı kendi güvenlik politikaları ölçüsünde PKK/PYD unsurlarına karşı sınır ötesi operasyonları ise PYD’nin politikalarını geçersiz kılıyor. Türkiye’nin, sınır güvenliğini sağlamak adına hem Kuzey Suriye’de hem de Kuzey Irak’ta operasyon düzenlemesini çaresizlikle izleyen taraf güçler, Türkiye’yi ikna etmek için önemli çabalar gösteriyorlar.

Tüm yasaklar kademeli olarak kaldırılacak

6-7 Mayıs’ta Ankara’da Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç’in yapacağı müzakerelerle karşılıklı yasakların kalkması konusunda somut adımlar ilan edilecek. Buna göre Rusya, domates yasağının kaldırılmasına dair süre belirleyecek. Türkiye ise Rus buğdayına koyduğu engeli kaldırmak için çalışmalar yürütecek. İki ülke arasında yapılacak müzakerelerde vize serbestisi ve domates konusu süreye yayılacak olup diğer tüm yasaklar kaldırılacak.

Türkiye’nin özellikle üzerinde hassasiyetle durduğu Türk vatandaşlarının Rusya’da çalışma yasağı ile inşaat şirketlerinin faaliyet yasağının yaklaşık bir ay içinde kaldırılması planlanıyor.

Rusya/Türkiye arasındaki ticaretin düşme eğiliminin durdurulmasına için hangi adımların atılacağına dair yapılan fikir alışverişinde ticaretin güçlendirilmesi ve ticarette milli paraların kullanılması kararı alındı.

Rusya’nın Türkiye’ye doğalgaz, kömür ve petrol ihracatı yaptığı tespitinden sonra iki ülke arasındaki ticaret dengesinin sağlanması amacıyla Türk Akımı projesinin 2017 yaz ayında yapımına başlanması konusunda uzlaşıldı. Böylece Karadeniz’den biri Türkiye üzerinden diğeri doğrudan Avrupa’ya olmak üzere iki hatla doğalgaz taşımasında Türkiye’nin kazanımlarının korunması da garanti altına alınmış oldu.

Turizmin önündeki engeller kaldırıldı

Bilindiği gibi 24 Kasım uçak krizinden önce Türkiye yılda yaklaşık 4 milyon Rus turisti ağırlıyordu. Uçak krizi ile Rus turistlerin Türkiye’yi tercih etmemesine bağlı olarak 2016 yılı turizm açısından kayıp bir yıl oldu diyebiliriz. İki ülke arasındaki normalleşe sonrası 2017 döneminde ise Rusya Sivil Havacılık Kurumu’nun tur operatörlerine yolladığı charter seferlerinin durdurulabileceğine dair uyarı, rezervasyonları önemli oranda etkilemişti. Fakat Soçi zirvesinde Putin-Erdoğan görüşmesinden sonra Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç, Rusya Sivil Havacılık Kurumu’nun tur operatörlerine yolladığı uyarının artık geçerliliği kalmadığını söyledi. Dvorkoviç’in açıklamasına göre Rosviatsia uyarıldı ve bilgilendirildi, charter uyarısının geri çekileceği vurgulandı.

Rusya’dan gelecek turistlerin güvenliğinin sağlanması amacıyla da istihbarat işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda anlaşıldı diyebiliriz.

S-400 hava savunma sisteminde sorun yok

Zirve öncesinde Türkiye-Rusya askeri uzmanları S-400 füzeleri konusunda önemli mesafeler kaydetmişlerdi. Rusya, Türkiye’nin ortak üretim ve teknoloji transferi konusundaki taleplerini önemli oranda karşılamış ve anlaşmanın detaylarına geçilmişti. Soçi zirvesinde de bu görüşmelerin olumlu geçmesinden duyulan memnuniyet dile getirilmiş oldu.

Rusya, S-400’leri Türkiye’ye satma konusunda istekli görünüyor. Çünkü Türkiye, S-400 füzelerini alırsa bunun Türkiye’nin Batı ittifakından kopma sürecinin başlaması anlamına geleceğini düşünüyorlar. Bu fırsatın kaçırılması halinde Türkiye’nin NATO üyelerinden birinden bu sistemi alması sonrası Rusya ile siyasi ve askeri yakınlaşma fırsatının kaçacağını dile getiriyorlar. Bu şartlar altında hem Rusya hem de Türkiye karşılıklı çıkara bağlı olarak karlı durumdalar.

Sonuç olarak, Soçi zirvesinden azami kazançla ayrılan her iki ülkenin üzerinde konuşulan konuların uygulanmasına dair Karadeniz Ekonomik İşbirliği’nin yapılacağı 22 Mayıs’taki İstanbul zirvesinde yeniden görüşeceği düşünüldüğünde Türkiye’nin Avrasya ile olan ilişkilerinin yeniden aktif hale geldiğini söylemek yanlış olmayacak.

[Rusya ve Avrasya uzmanı olan Prof. Dr. Salih Yılmaz, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyesidir.]

Kaynak: http://aa.com.tr/tr/analiz-haber/soci-zirvesi-normallesme-surecinden-isbirligine/811091

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER