Soçi’de gerçekleştirilen üçlü liderler zirvesinin Rus basınına yansıması

15 Şubat 2019, 14:31

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Hasan Ruhani, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’de Üçlü Zirve’de dün bir araya geldi.

Zirve Rusya basınında geniş yer buldu.

İzvestiya

“Üçlü kart: Rusya, Türkiye ve İran Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana”

Rusya, İran ve Türkiye’nin heyetleri, Suriye tarafı, uluslararası gözlemciler ve BM temsilcilerinin katılımıyla 11 görüşme gerçekleşti. Astana görüşmeleri Suriye’deki durumun normale dönme sürecinde ciddi ilerleme kaydedilmesine neden oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Astana zirvesindeki konuşmasına böyle başladı.

Ria Novosti

Putin Türkiye’nin güney sınırlarının güvenliğinin sağlanmasının önemine değindi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya-Türkiye-İran zirvesi sonucunda, Rusya’nın Türkiye’nin Güney sınırlarının güvenliğinin sağlanmasına anlayışla yaklaştığını bildirdi.

Pervıy Kanal

Rusya, Türkiye ve İran liderleri Suriye’nin geleceğini masaya yatırdılar

Dün Soçi’de siyasi açıdan önemli bir gündü. Vladimir Putin Türk ve İranlı mevkidaşı ile bir araya geldi. Önce teke tek, ardından birlikte Suriye’yi görüştüler. Barış sürecinin garantör ülkeleri Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini teyit ettiler.

Kremlin News

“Putin, Erdoğan ve Ruhani Suriye krizinin barış sürecine devam etme konusunda anlaştılar”

Rusya, İran ve Türkiye liderleri Suriye krizinin çözülmesine yönelik ortak çalışmaya devam etme isteklerini teyit ettiler.

Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdoğan ve Hasan Ruhani Soçi’deki görüşmelerde Washington’un Amerikan birliklerini Suriye’den çekme kararı ışığında gelecekteki adımları görüştüler.

360 News

“Barış için bir şans. Üç liderin zirvesi İdlib’deki felaketi önleyecek”

14 Şubat’ta Soçi’de düzenlenen zirvede Astana sürecinin üç garantör ülkesinin lideri bir araya geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani görüşmeleri kapsamında Suriye’deki barış sürecini masaya yatırdılar.

PolitRusya

“Suriye’deki savaşın sonunun başlangıcı: Moskova, Tahran ve Ankara Suriye barış sürecinde “son düzenlemeleri” yaptılar”

Rusya, Türkiye ve İran liderleri 14 Şubat’ta Astana sürecinin garantör ülkelerinin dördüncü zirvesini düzenlediler. Görüşmeler sırasında liderler daha önce alınan Soçi anlaşmalarının yerine getirilmesini ve Suriye topraklarının teröristlerden temizlenmesi konularını ele aldılar.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER