Türkiye-Rusya ilişkileri Ankara’da konuşulacak

20 Kasım 2018, 20:11

Ankara Rusya Araştırmaları Enstitüsü (RUSEN) Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz, Türkiye-Rusya ilişkilerinin geleceğini ele almak üzere 22-23 Kasım 2018 tarihinde Ankara’da çalıştay düzenleneceğine dair açıklamalarda bulundu.

Ankara Rusya Araştırmaları Enstitüsü  (RUSEN), Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, Türk-Rus Toplumsal Forumu, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve AK Parti Dışilişkiler Başkanlığı ile 22-23 Kasım 2018 tarihinde ortak yapılacak “Türkiye-Rusya İlişkileri: Geleceği Şekillendirmek” konulu çalıştay Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Etlik Kampüsünde düzenleniyor.

Rusya ve Türkiye’nin Avrasya bölgesinde işbirliği olanaklarının tartışılacağı çalıştayda bölgesel krizlerin çözüme ulaştırılması ve kalıcı istikrar sağlanması için nasıl işbirliği yapılabileceği konusunda beyin fırtınası gerçekleştirilecek.

Türkiye-Rusya arasında başta ekonomi olmak üzere enerji, turizm, kültür, askeri sanayide yakın işbirliği olanakları ele alınacak.

Rusya Federasyonu Devlet Duma Milletvekili, Güvenlik Komitesi Başkanı Piskarev Vasily İvanovich’in Türkiye-Rusya işbirliğinin iki ülkenin güvenlik konseptine katkılarını, SSCB Dönemi Rusya’nın Savaş Stratejisinin mimarlarından ve bu konuda eserler yazan Emekli General Vladimirov Alexander Ivanovich’in Türkiye-Rusya arasında stratejik ortaklık mümkün mü? Konularını ele alacakları öğrenildi. Türkiye-Rusya arasında askeri sanayi alanında işbirliği ve S400 konusundaki gelişmeler konusunda da önemli mesajların verilebileceği bildirildi. Rusya heyetinin yapacağı sunumlara karşılık Türkiye’den de Emenli Albay Yusuf ALABARDA’nın Türkiye-Rusya arasında askeri işbirliğinde gelinen durum ve yapılması gerekenler konusunda sunumu olacak.

Rusya’dan çalıştaya katılacak Rusya’nın İsrail ve Suriye’de büyükelçilik yapmış uzman diplomatlarından İgor Melekhov’un ise Körfez ülkelerinde Vahabizm ideolojisinin Türkiye ve Rusya’ya etkilerini örneklerle anlatarak bu konuda Türkiye-Rusya vizyonuna dair bir sunumu olacağı öğrenildi. Rus Büyükelçi Melekhov’un sunumunun olduğu bölümde Türkiye’nin eski Rusya büyükelçisi Kurtuluş TAŞKENT’in Türkiye-Rusya arasında işbirliğinin önemi hakkında konuşacağı duyuruldu. Rusya’dan DIAC’ın ünlü askeri uzmanı Kramnik İlya Aleksandroviç ise Türkiye-Rusya arasında askeri sanayi alanında işbirliği olanaklarını örneklerle açıklayacağı bildirildi.

Rusya’dan İvan Starodubtsev’in Rusya-Türkiye arasında enerji işbirliği ve ekonomiye yansımaları, Türkiye’den Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl’ün ise Türkiye-Rusya enerji/ekonomi işbirliğinde yeni açılımlar konusunda sunumları var.

Türkiye-Rusya arasında Putin-Erdoğan’ın 2018 yılında yağtığı müzakerelerde 2019 yılının Rusya’da “Türkiye Yılı”, Türkiye’de de “Rusya Yılı” olarak kutlanması kararına istinaden iki ülkenin toplumsal yakınlaşma bağlamında kültürel işbirliğine dair gelecek vizyonununda ele alınacağı duyuruldu. Bu son torumda Türkiye Kültür Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Haluk DURSUN’un Türkiye-Rusya Kültürel işbirliğine dair beklentiler, Rusya Kültür Bakanlığından Bakhrevsky,  Evgeny Vladislavovich’in  Türkiye-Rusya ilişkilerine kültürel bakış, RUSEN Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz’ın Türkiye ve Rusya arasında imaj sorunu ve yapılması gerekenler konulu sunumları var. Oturumun sonunda Rusya’nın eski Suriye ve İsrail büyükelçisi İgor Melekhov ile Rusya’da Bugün TV kanalı temsilcisi Belikova Anna Alekseevna’nın kitap tanıtımı olacak.

Türkiye-Rusya ilişkilerinin geleceğine dair çalıştayın kapanışı ise Cuma günü Rusya’nın Ankara Büyükelçiliğinde büyük bir törenle gerçekleştirilecek.

Türkiye-Rusya İlişkileri: Geleceği Şekillendirmek konulu çalıştayın açılışında ise Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin KIRATLI, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Dr. İsmail Safi, TBMM KEİPA Başkanı Ak parti Giresun Milletvekili Cemal ÖZTÜRK, Türkiye Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Şefik Vural ALTAY, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey ERKHOV’un konuşma yapacağı bildirildi.

Avrasya bölgesi misyonlarından ve dış politika uzmanlarından birçok davetlinin katılacağı toplantıda Türkiye-Rusya arasındaki stratejik ortaklığın nasıl olabileceğine dair önerilerde bulunulması bekleniyor.

 

Türkiye-Rusya İlişkileri: Geleceği Şekillendirmek

22-23 Kasım 2018

Ankara/Türkiye

 

Bilgi Şöleni Adresi:

Milli İrade Binası, Ayvalı Mah. Gazze Cad. No: 7, Etlik-Keçiören/Ankara

Menekşe Salonu

Hedef:

Ankara Rusya Araştırmaları Enstitüsü  (RUSEN), Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, Türk-Rus Toplumsal Forumu, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve AK Parti Dışilişkiler Başkanlığı ile ortak yapılacak bilgi şöleninin hedefi Rusya ve Türkiye’nin Avrasya bölgesinde işbirliği olanaklarının sunulması ve tartışılmasıdır. İki ülkenin karşılıklı ilişkilerinde, dostluk köprülerini çoğaltarak bölgede krizlerin çözüme ulaştırılması ve kalıcı istikrar sağlanması önemlidir. Ekonomik ilişkiler başta olmak üzere bölgenin kapsamlı biçimde gelişmesine katkıda bulunmak önceliklidir. Bu toplantılarda Türkiye ve Rusya’nın coğrafi konumu, ortak tarihi geçmişi ve günümüzde iki devlet liderinin dostane ilişkileri değerlendirilerek yarına sağlam altyapı sağlamak üzere bir vizyon oluşturmak kaçınılmazdır.

Türkiye-Rusya arasında başta ekonomi olmak üzere enerji alanında yakın işbirliği sürmektedir. Türk Akımı doğalgaz boru hattı, Akkuyu Nükleer Santralinin yapımı enerji alanında stratejik yatırımlardandır. Ayrıca iki ülke askeri işbirliği alanında da önemli adımlar atmaktadır. S400 hava savunma sistemi başta olmak üzere askeri teknolojilerin paylaşımı ve ortak üretimi konusunda görüşmelerde bulunulmaktadır.

İki ülke liderinin yaptığı görüşmelerde 2019 yılı Rusya’da Türkiye Yılı, Türkiye’de de Rusya Yılı olarak kutlanacaktır. Buna bağlı olarak toplumsal yakınlaşma bağlamında kültürel işbirliği de önem kazanmıştır. 21. Yüzyılda dünyanın yeniden şekillendiği düşünüldüğünde Rusya-Türkiye işbirliği daha önemli hale gelmiştir.

RUSEN, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve AK Parti Dış ilişkiler Başkanlığı  ortak bir platform oluşturarak karşılıklı işbirliği alanları ve geleceğe dair yapılması gerekenlere dair fikirlerin tartışılacağı bu etkinliği organize etmektedir.

Bilgi Şöleni iki gün aktif sunum olmak üzere 3 (üç) gün sürecektir. Bilgi Şöleninin “Kapanış Gecesi” 23 Kasım 2018 tarihinde Rusya’nın Ankara Büyükelçiliğinde yapılacaktır.

 

Birinci Gün: 22 Kasım 2018/Perşembe

PROGRAM:

Açılış: 09.30

Prof. Dr. Salih YILMAZ (RUSEN Başkanı)

Aleksey ERKHOV  (Rusya/Ankara Büyükelçisi)

Dr. İsmail SAFİ (Türk-Rus Toplumsal Forumu/Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi)

Cemal ÖZTÜRK (AK Parti Dış ilişkiler Başkanlığı- TBMM KEİPA Başkanı, AK Parti Giresun Milletvekili)

Prof. Dr. Metin DOĞAN (AYBÜ Rektörü)

Şefik Vural ALTAY (Büyükelçi-Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşleri Genel Müdürü)

Doç. Dr. İbrahim KALIN (Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcücü\Büyükelçi)

Metin KIRATLI (Türkiye Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı)

 

Birinci Oturum/Birinci Bölüm

Saat 11.00-12.30

Güvenlik ve Askeri İşbirliği

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Salih YILMAZ

Konuşmacılar:

 1. Piskarev Vasily İvanovich (Rusya Federasyonu Devlet Duma Milletvekili Güvenlik Komitesi Başkanı)

Türkiye-Rusya işbirliğinin iki ülkenin güvenlik konseptine katkıları

 1. Vladimirov Alexander Ivanovich (E.General- Askeri Uzman)

Türkiye-Rusya arasında stratejik ortaklık mümkün mü?

 1. Yusuf ALABARDA (E.Albay/Güvenlik Uzmanı)

Türkiye-Rusya arasında askeri işbirliğinde gelinen durum ve yapılması gerekenler

Öğle arası/12.30-13.30

Birinci Oturum/İkinci Bölüm

Saat:13.30-14.45

Oturum Başkanı: Prof. Dr. İsmail DEMİRCİOĞLU (İçişleri Bakanlığı/Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Dekanı)

Konuşmacılar:

 1. İgor Melekhov (E.Büyükelçi) :

Körfez ülkelerinde Vahabizm ideolojisinin Türkiye ve Rusya’ya etkileri nelerdir?

 1. Kurtuluş TAŞKENT (E.Büyükelçi)

Türkiye-Rusya arasında işbirliğinin önemi

 1. Kramnik İlya Aleksandroviç (DIAC Askeri Uzman)

Türkiye-Rusya arasında askeri sanayi alanında işbirliği nasıl olabilir 

Kahve arası: 14.45-15.00

 

İkinci Oturum

Saat: 15.00-16.00

Enerji/Ekonomi (Geçmiş-Günümüz-Gelecek)

Oturum Başkanı: Hasan KANBOLAT (Ankara Politikalar Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı)

Konuşmacılar:

 1. İvan Starodubtsev (Ekonomi Uzmanı)

Rusya-Türkiye arasında enerji işbirliği ve ekonomiye yansımaları

 1.  Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl (Ekonomi Uzmanı/Yenişafak Gazetesi yazarı)

          Türkiye-Rusya enerji/ekonomi işbirliğinde yeni açılımlar

 1. Aydar Gaşigullin (Rusya Federasyonu/Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı)

Türkiye-Rusya ekonomik işbirliğinde imkânlar

 

İkinci Gün:  23 Kasım 2018/Cuma

Üçüncü Oturum

Saat: 10.00-12.00

Tarih/Toplum/Basın ve Kültür Oturumu (Geçmiş-Günümüz-Gelecek)

Oturum Başkanı: Doç. Dr. Alexander SOTNİÇENKO (Rusya Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı)

Konuşmacılar:

 1. Dr. Haluk DURSUN (Türkiye Kültür Bakanı Yardımcısı)

Türkiye-Rusya Kültürel işbirliğine dair beklentiler

 1. Bakhrevsky, Evgeny Vladislavovich (Dr., Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı Miras Enstitüsü Müdür Yardımcısı)

Türkiye-Rusya ilişkilerine kültürel bakış

 1. Prof. Dr. Salih Yılmaz: (Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, RUSEN Başkanı)

Türkiye ve Rusya arasında imaj sorunu ve yapılması gerekenler

 1. İgor Melekhov (E.Büyükelçi), Belikova Anna Alekseevna (Rusya’da Bugün TV kanalı temsilcisi)

Kitap Tanıtımı

Kapanış:

Saat:19.00:  Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği

 

Российско-турецкие отношения: формируя образ будущего

 

22-23 Ноября 2018

Анкара / Турция

Адрес:

Milli İrade Binası, Ayvalı Mah. Gazze Cad. No: 7, Etlik-Kecioren/Анкара

Ректорский зал

 

О конференции

Анкарский институт исследований Росии (RUSEN), Посольство Российской Федерации в Турции, Российско-турецкий форум общественности, Анкарский университет им. Баязида Йылдырыма, Управление международного сотрудничества Партии справедливости и развития приняли решение обсудить перспективы российско-турецких отношений в Евразии. Для участников конференции представляет особую важность налаживание мостов дружбы, разрешение кризисов и поддержание стабильности в регионе. На этой конференции мы обсудим особенности геополитического соседства России и Турции, общее историческое прошлое, дружеские отношения между нашими лидерами, а также постараемся сформировать видение будущего взаимоотношений между двумя государствами.

В основе российско-турецкого экономического партнерства лежит сотрудничество в области энергетики. Газопровод «Турецкий поток», АЭС «Аккую» являются стратегическими проектами. Все большее значение приобретает военно-техническое сотрудничество, в основе которого лежит закупка турецкой стороной ПЗРК С-400, обмен военными технологиями и совместное производство продукции оборонного назначения. Эти вопросы также станут предметом обсуждения на нашей конференции.

В ходе двусторонних встреч между нашими лидерами 2019 год было решено обозначить в качестве «перекрестного» года культуры и туризма России и Турции. В этом контексте культурное сотрудничество приобретает все более важное значение не только в отношениях между нашими странами, но и при формировании мировой повестки дня XXI века.

Посольство России в Турции, исследовательский центр RUSEN, Управление международного сотрудничества Партии справедливости и развития, Анкарский университет им. Баязида Йылдырыма организовали эту конференцию в качестве совместной платформы для обсуждения вопросов двустороннего сотрудничества и определения направлений дальнейшего развития российско-турецких отношений.

Вечером 23 ноября 2018 г. для участников конференции состоится коктейль в Посольстве России в Турции.

Первый день конференции: 22 ноября 2018 года / Четверг

ПРОГРАММА:

Начало регистрации – 9:00

Открытие: 09:30

Приветствия

Профессор Д-р Салих ЙЫЛМАЗ (руководитель центра исследований России RUSEN)

Алексей ЕРХОВ (Посол России в Турции)

 Джемаль ОЗТУРК (Представитель отдела международного сотрудничества Партии справедливости и развития-руководитель ТБММ  КЕЙПА, Депутат Партии справедливости и развития)

Д-р. Исмаил Сафи (Российско-турецкий форум общественности-(Администрация президента Турции Член Комитета по безопасности и внешней политике)

Профессор Д-р Метин ДОАН (ректор Анкарского университета им. Баязида Йылдырыма)

Шефик Вурал АЛТАЙ (Генеральный директор по двусторонним политическим вопросам, Министерство иностранных дел)

Метин КИРАТЛИ (Администрация президента Турции)

 

Первая секция/Первое заседание

Вопросы безопасности и военного сотрудничества

Время:  11:00-12:30

Председатель: Проф. Др. Салих Йылмаз

Выступающие:

1.Пискарев Василий Иванович (председатель Комитета безопасности Депутатской Думы Государственной Думы РФ)

Концепции национальной безопасности России и Турции

2.Владимиров Александр Иванович (генерал-военный эксперт)

О возможности стратегического союза между Турцией и Россией?

3.Юсуф Алабарда (Э. Албай / специалист по вопросам безопасности)

Возможности и перспективы российско-турецкого военного сотрудничества

Перерыв на обед 12.30-13.30

 

Первая секция / Второе заседание

Время: 13.30-14.45

 Председатель: Проф. Др. Исмаил Демиржиоглу декан Академии жандармерии и береговой охраны Министерства внутренних дел)

 Выступающие:

1.Игорь Мелехов Александрович  (Чрезвычайный и полномочный Посол)

О влиянии эволюции идеологии ваххабизма на региональную политику России и Турции.

2.Куртулуш Ташкент (Чрезвычайный и полномочный Посол)

О важности сотрудничества между Турцией и Россией

3.Крамник Илья Александрович (военный эксперт РСМД)

О перспективах военно-технического сотрудничества между Россией и Турцией

Кофе-брейк: 14.45-15.00

 

Вторая Секция

Сотрудничество в области экономики и энергетики (прошлое-настоящее-будущее)

Время: 15.00-16.00

 Председатель:Хасан КАНБОЛАТ (Председатель Центра политики Анкары)

Выступающие:

1.Стародубцев Иван Игоревич (Экономический Эксперт)

Роль экономики и энергетического сотрудничества в отношениях между Россией и Турцией

2.Проф. Д-р Эрдал Танас Караголь (специалист по экономике/ колумнист газеты  Енишафак)

Новые возможности в Турецко-Российском сотрудничестве

3.Айдар Гашигуллин (Торговый представитель Российской Федерации в Турции)

Перспективы развития российско-турецких экономических связей

 

День 2: 23 ноября 2018 года / пятница

Третья секция

Время: 10.00-12.00

Перспективы российско-турецкого гуманитарного взаимодействия

Председатель: доц. Д-р Александр СОТНИЧЕНКО (атташе по культуре, первый секретарь Посольства России)

Выступающие:

1.Проф. Д-р Салих ЙЫЛМАЗ: (Университет Анкары Йылдырым Беязит, руководитель РУСЕН)

Проблема обоюдного имиджа России и Турции и необходимость его изменения

2.Проф. Д-р Халюк ДУРСУН: (заместитель министра культуры Турции)

О перспективах культурного сотрудничества между Россией и Турцией

3.БАХРЕВСКИЙ Евгений Владиславович: (заместитель директора Института наследия Министерства культуры Российской Федерации)

О культурном взаимодействии между Россией и Турцией

4.Игорь МЕЛЕХОВ (посол ЕС) / Беликова Анна Алексеевна: (представитель телеканала Russia Today)

Презентация материалов международной конференции, посвященной 90-летию со дня  рождения Ч.Айтматова.

 

Закрытие:

19.00: Церемония закрытия в Посольстве России в Анкаре

 

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER