jojobet

perabet

casibom

sekabet

Türkiye’de Rus ve Ukrayna dernekleri çoğalıyor

21 Ekim 2017, 11:33

Türkiye’de Rus ve Ukraynalı dernek sayısı gün geçtikçe çoğalıyor. Rus derneklerinin hemen her şehirde kurulmaya başlandığını söyleyebilirz. İlk dönemlerde sadece 5 büyük Rus derneği vardı. Özellikle 2014 yılından sonra irili ufafklı birçok dernek kurulmaya devam ediyor.

Ukrayna vatandaşlarının da  kendi vatandaşlarını kendi dernekleri çatısı altında toplayabilmek için Ukrayna dernekleri kurulmasına hız verdikleri görülüyor. Özellikle büyük şehirlerde ve deniz kenarındaki şehirlerde Rusya, Ukrayna dernekleri çoğalıyor.

RUSYA

Ankara Rus Kültür Derneği

Portakal Çiçeği Sokak 17/49 Ansera İş Merkezi, 1.Kat Yukarı Ayrancı – Ankara   Tel :(90 312) 440 68 40 Web : www.rusankara.com e-mail : rusdernek@yahoo.com   Ankara Rus Kültür Derneği, 2004 yılında kurulmuş. Türkiye’de yaşayan Rusların yaşam koşullarını kolaylaştırmak gibi bir amaç taşıyor. Dernekte, Rus Dili kurslarının yanında, Piyano, Koro, Resim, Drama, Yoga, vs. gibi konularda da dersler veriliyor. Ayrıca, geniş kitap, dergi ve DVD koleksiyonuna sahip kütüphanesi de hizmete açık. Başkan Larisa LUTKOVA-TÜRKKAN’ın yönetimindeki Rus Kültür Derneğinde, sergiler ve konferanslar düzenleniyor, ve Rus özel günlerinin kutlama törenleri yapılıyor.

Rusya Eğitim Kültür ve İşbirliği Derneği  

İstiklâl Cad. Balyoz Sokak Yeni Han, No: 2 Beyoğlu-İstanbul   Tel : (90 212) 611 11 16 Fax: (90 212) 251 13 60 Web : www.rus-tur.org e-mail : rost.stambul@gmail.com

İstanbul’daki Rusya Eğitim ve Kültür Merkezi bir çok farklı alandaki kültür çalışmalarını aynı anda yürütüyor. Derneğin Rus Dili Merkezinde, Moskova Üniversitesinin ders programıyla eğitim verilirken, Sanat Merkezinde müzik, resim, dans gibi alanlarda organizasyonlar yapılıyor. Rus vatandaşları için de bir Destekleme Merkezi var. Derneğin Turizm çalışmaları da oldukça yoğun. Ruslar için Türkiye turları düzenlenirken, Türklere de Rusya’nın turizm imkanları tanıtılıyor. Dernekte, Rusça bilen hekimlerin görev yaptığı Sağlık Merkezi bile unutulmamış. Derneğin başkanlığını Rimma RIZAEVA yürütüyor”.

İzmir Soljenitsin Rus Dili ve Kültürü Derneği

1485. Sokak, No: 24 Alsancak – İzmir Tel : (90 535) 612 88 41 Web : www.russkiyizmir.com e-mail : turkey-izmir@mail.ru

İzmir Soljenitsin Rus Dili ve Kültürü Derneği, Ocak 2009 tarihinde kurulmuş. Derneğin kurucusu olan Andrey PONOMAREV bugün de dernek başkanlığı görevini yürütüyor. Türkiye’deki Rus Yurttaşlar Koordinasyon Kurulu üyesi olan Derneğin temel amacı Rus geleneklerinin korunması, İzmir’de Rusça konuşan diaspora’nın bir araya getirilmesi ve Rus dili öğreniminin yaygınlaştırılması. Bu amaçla Rusça dersleri organize edilen Dernek’te zengin bir kütüphane de bulunuyor. Türkiye ile Rusya arasında bir köprü olmayı hedefleyen Dernek’te, bir de Rus Amatör Korosu var

Alanya Rus Eğitim ve Kültür Derneği  

Tel : (90 544) 519 08 95 (90 531) 559 59 55 e-mail : ekaterinagunduz@mail.ru

Alanya Rus Eğitim ve Kültür Derneği 9 Kasım 2009 tarihinde Ekaterina GÜNDÜZ tarafından kuruldu. Ekaterina Gündüz, bugün de Derneğin Başkanı olarak görevini sürdürüyor. Derneğin amacı, Rus kültürünün özelliklerini Alanya’da yaşatmak olarak belirlenmiş. Rus dilini Türk halkına sevdirmek için, dil kursları düzenleniyor. Dernekte ayrıca, Bale, Drama ve Müzik çalışmaları da yapılıyor. Mahmutlar Kültür Merkezinde faaliyetlerini sürdüren Dernek, her zaman hizmete açık bulunuyor.

Rusya Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti İşbirliği Dostluk ve Kültür Derneği  

Çağlayan Mah. 2068 Sokak Ya-Se Sitesi, B Blok, D-1, Lara – Antalya   Tel: (90 507) 709 64 22 – (90 533) 655 17 51 Web: www.rutuder.com – www.antalya.ucoz.ru

Antalya merkezli bu Dostluk ve Kültür Derneği’nin başlıca iki temel amacı bulunuyor. Bunlardan birincisi, Rus dilinin ve kültürünün korunması, ikincisi ise, Rusya ve Türkiye arasında kültürel, akademik ve ticari ilişkiler kurulmasına katkıda bulunarak, iki ülkenin yakınlaşmasını sağlamak. Türkiye’de yaşayan Rusların dayanışmasını hedefleyen dernek, hem Rus dili kursları düzenliyor, hem de özellikle çocukların kültürel eğitimine önem veriyor. Başkanlığını Irina OKAY’ın yürüttüğü dernek, Rusların Türkiye’de olumlu bir izlenim vermesine de büyük özen gösteriyor.

UKRAYNA

Türkiye’deki Ukrayna diasporası dernekleşme faaliyetlerine devam ediyor. Son olarak Samsun’da kurulan Karadeniz Ukraynalılar Derneği’nin ardından bir sivil toplum kuruluşu da Antalya’da faaliyetlerine başladı.

Kısa süre önce kurulum aşamasını tamamlayan Ukrayna Kültur ve Sanat Derneği, Antalya’da resmi olarak kurulan ikinci Ukrayna derneği oldu. Bunun dışında 5 adet Ukrayna Derneği olduğu biliniyor.

Yeni kurulan Ukrayna Kültür ve Sanat Derneği’nin Başkanı Olesya Mercan, derneğin Konyaaltı ilçesinde faaliyet gösterdiğini bildirdi. Olesya Mercan, derneğin açılışı sebebiyle sürprizlerle dolu büyük konser düzenleneceğini belirtti.

Söz konusu derneğin yeni tescil edilmesine rağmen katılımcıların daha bir yıl önce “Bereginya” Ukrayna halk şarkıları korosunu kurduğu, bu koronun sadece Antalya’da değil, aynı zamanda Türkiye’nin diğer şehirlerinde de hayran kazandığı ifade edildi.

Türkiye’de yedi resmi Ukrayna derneği bulunuyor.

Bu dernekler şöyle: Antalya’da Ukrayna Ailesi Derneği ve Ukrayna Kültür ve Sanat Derneği, Ankara’da Ukrayna Derneği, İstanbul’da Ukrayna Kültür Derneği ve Ukrayna Dayanışma Derneği, Muğla/Marmaris’te Ukrayna Kültür ve Dayanışma Derneği ve Samsun’da Karadeniz Ukraynalılar Derneği.

Etiketler: ,

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Tayadcan Hido Binumut 31 Temmuz 2019

Ülkemizde ve yakın bölgemizde Türk-rus-Ukrayna ve diğer müttefiksel dostlarımızla kaynaşmamız için çok iyi bir gelişme.bu çalışmalar hızlandırılmalı,ülke ve bölge halkları kaynaşmalıdır.Ülkemizdeki rus ve ukraynalı dostlarımıza bir kez daha hoş geldiniz diyorum.saygılarımla

YENİ HABERLER