Betebet

Twitter, örgütlü saldırılarla sosyal medyayı manipüle edenlere yardım ediyor.

26 Aralık 2020, 00:44

Sosyal medya platformları üzerinden örgütlenen bazı gruplar veya devlet destekli kullanıcıların Twitter’ı manipüle etmesi üzerine Ankara Rusya Araştırmaları Enstitüsü (RUSEN) hesabının (@rusencenter) Twitter tarafından askıya alınmasına tepkiler sürüyor.

Twitter üzerinden akademik paylaşımlar yapan ve Rusya konusunda rporlar yayınlanan hesabın askıya alınmasında Twitter tarafından uygulanan sansür politikasının etkili olması dikkatlerden kaçmadı.

Twitter’in Rusya Araştırmaları Enstitüsünün @rusencenter adlı hesabını askıya almasını eleştiren takipçiler ifade özgürlüğünün açık bir ihlali olduğu konusunda yorumlarda bulundular.

11 Ekim’de önce sınırlandırılan ve sonrasında da askıya alınan Rusya Araştırmaları Enstitüsü hesabına ilgili tarihlerde Ermenistan üzerinden 2500 saldırı yapıldığı tespit edildi.

Twitter tarafından Rusya Araştırmaları Enstitüsünün resmi hesaplarının askıya alınması Twitter’ın artık özgür bir platform olmaktan çıktığını, daha çok keyfi uygulamalar ile haraket ettiğini de ortaya koyuyor.

Özgür medya söylemleriyle Rusya ve Türkiye’ye karşı haksız karalama kampanyası yürütenler, kendilerine yönelik en ufak bir bilgiyi engellemek için ellerindeki Twitter silahını kullanıyorlar. İletişim çağında sosyal medya hesabımızın itibarsızlaştırmaya çalışılması ifade özgürlüğünün açık bir ihlalidir.

Twitter, askıya almayla ilgili herhangi bir uyarı vermeden, sebep sunmadıan ve kendi politikalarına rağmen halka açık forumda ifade özgürlüğünü engelleyerek yeni dünyada geleceği olmadığını göstermiştir.

Twitter, binlerce terörö ömrgütü propagandası yapan hesapları ifade özgürlüğü bahanesiyle desteklerken Rusya Araştırmaları Enstitüsü başta olmak üzere kurumsal hesapları hedef yapması kuruluş amacının da bazı hedeflere hizmet olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır.

Twitter, örgütlü saldırılarla sosyal medyayı manipüle edenlere yardım ediyor.

ABD merkezli Twitter, doğruları yazan veya terörö güğçlerini eleştiren hesapları hedef yapıyor.  Yurt dışında sosyal medya üzerinden örgütlenen terör destekçileri ise Facebook ve Twitter gibi platformları Türkiye’ye yönelik negatif algı oluşturmak amacıyla manipüle etmek için yoğun çaba sarf ediyor.

Twitter uygulaması ve özellikle Türkiye Twitter ifade özgürlüğüne ambargo, devlete ve millete saldıranları koruma içgüdüsüyle hareket ederek teröre açık kapı bırakıyor. Twitter’ın bu haksız uygulamalarına karşın binlerce kullanıcı Telegram başta olmak üzere diğer sosyal medya platformlarında yayınlar yapmaya başladılar. Telegram, özgürlük ve kişisel sorumluluk ilkelerine sadık kalarak kullanıcılarına geniş imkanlar sunuyor.

Twitter yöneticileri Jack Dorsey ve Colin Crowell twitter kontolünü kaybediyor.

Twitter2da son dönemde kurumsal hesapların kapatılması ve terör yayını yapan hesapların desteklenmesi ABD’de twitter yöneticilerinin kontolü kaybettiklerine dair yorumları artırdı. Özellikle Twitter Türkiye ekibinin örgütlü çalışarak bazı hesapların kapatılması için çalıştıkları bildirildi. Devletin de bu konuda özellikle hesapların hedef alınmasından sorumlu kişilere dair araştırmalar yaptığı iddia edildi. Twitter Türkiye Temsilcisi Emine Etili’nin kurumsal hesapların kapatılmasına dair önlem almaması da ABD’de şikayetlerin artmasına neden oldu.

Editör

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YENİ HABERLER